| Alexandru250201 a întrebat:

Cum se numesc acei muschi in forma de dinti si care e rolul lor?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

* Muschiul dintat posterior(in spatele toracelui) si superior->Originea: - nivelul proceselor spinoase ale vertebrelor C6 – T3 - ligamentul nucal. Inserţia terminală: la nivelul feţei externe a coastelor de la 2 la 5. Acţiunea: ridică coastele II-V intervenind în inspir.
* Muschiul dintat posterior si inferior->Originea: la nivelul proceselor spinoase T11- L3. Inserţia terminală: prin patru digitaţii pe feţele externe ale ultimelor patru coaste. Acţiunea: coboară coastele fiind un muşchi expirator.
* Muschiul dintat anterior ->muschi lat asezat pe peretele lateral al toracelui(are forma de evantai). Cand ia punct fix pe torace, partea superioara a muschiului ridica scapula, cea mijlocie o trage lateral, iar cea inferioara o basculeaza, ridicand bratul in sus. Cand ia punct fix pe scapula, ridica coastele, contribuind la actul inspiratiei fortate.

4 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Nu inteleg la ce grupa/grupe de muschi te referi. Unde sunt amplasati?

| Alexandru250201 explică (pentru Lostlyric):

Intre piept si oblici

| Lostlyric a răspuns (pentru Alexandru250201):

Muschii abdominali: cel drept si cel stang.

| Lostlyric a răspuns:

Tu stiai raspunsul de mi l-ai evaluat pe al meu?