| Openquestions a întrebat:

Cum se numesc drumurile din Imperiul Roman,aveau un nume,stiu ca erau facute din piatra, dar din ce piatra?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Generic se numeau :VIA. Drumul mare se numea Via cosularis, praetoria.Virg=ulita straduta, via mortis, felia de morte=calea cea buna.
In general, caile romane erau facute di piatra din imprejurimi. Caile, drumurile importante erau din granit, calcar, celelalte din ce se gasea. Chiar si din lemn.

1 răspuns:
| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Din cate stiu, ''via''.