| numesiprenume0 a întrebat:

Cum se numeste in termen stiintific beregata(parte a sistemului digestiv)?

Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Citeste singur in dex daca nu esti sigur https://dexonline.ro/definitie/beregat%C4%83

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Beregata este gatul. Gatul este compus din laringe, trahee, esofag, tiroidă, etc. Sunt o gramada de parti componente. Nu ma apuc sa le enumar aici. Ca sistem digestiv sunt doar laringele, traheea si esofagul.

| Violleta2022 a răspuns:

Esogaf!

| alex15ccc a răspuns:

Laringe

| Minazuki a răspuns:

Bună! Beregata este laringele (parte a sistemului respirator). Popular, i se mai spune și gâtlej.