| Roșiuță a întrebat:

Cum se poate ca rata de incidenta pe Bucuresti sa fi scazut de la 7 la 3 la mie, avand in vedere ca au fost proteste? Mai ales au zis ca din 4 sau 5 mergem la scoala.Credeti ca poate sa creasca la loc?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

A scăzut în toate orașele, simultan, exact la fel de mult, și fără fluctuații. Foarte suspect.

Oricât de mult încerc să mă gândesc de ce este asa, nu reușesc să găsesc o explicație.

După Paști crește că vezi doamne oamenii nu respecta restricțiile, dar nu de asta crește.

| Popa482 a răspuns:

Teste nu se mai prea fac, lumea s-ar vindeca pe puteri, scopuri/interese politice. E imposibil ca numărul de cazuri să scadă atât de brusc de la o săptămână la alta, au fost proteste, au fost 6500 de cazuri, fiecare om infectat intrând cu vreo 10 oameni în contact, minim 2 dintre ei trebuiau să ia Covid, după cum se presupune că se răspândește, deci nu prea cred că sunt relevante cifrele de acum... Posibil ca după Paști să mai fie ceva cazuri în plus

| Darius81 a răspuns:

Da