| Mititelu_Francesca_1967 a întrebat:

Cum se pot măsura 7 litri de apa, având la dispoziție doua vase negradate de 4 litri si 9 litri?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da este corect raționamentul și răspunsul lui „simpluone".

| controlby a răspuns:

Pui 4 vase de 4 litri intr-un vas mai mare si faci 16 litri, din acel vas scoti cu cel de 9 litri si raman 7 litri.

| Robert_Gabor_1994 a răspuns:

Umpli vasul de 9 litri și apoi umpli pe jumătate pe cel de patru.
Ai în vas 9 litri dacă îl umpli pe jumătate pe cel de 4 litri vei avea 2 litri adică 9 litri - 2 litri =7

| simpluone a răspuns (pentru Robert_Gabor_1994):

De ce crezi ca in problema spune ca vasele sunt negradate apropo de umplerea pe jumatate? Mai este totusi varianta torni 3 vase de 4 litri in ala de 9 litri si ramai cu 3 litri. inca un vas de 4 si faci 7. Cam la fel ca prima varianta dar fara vasul mare ca daca e economie si e fix de 7 litri?