| OliverArrow a întrebat:

Cum se produce un scurtcircuit? De ce se produce?

5 răspunsuri:
| BlackDice a răspuns:

Adauga putin apa pe anumite fire si ai sa vezi!

| H3cker a răspuns:

Atingerea a doua fire Faza si Nul. Funda?
P.S Nu incerca asta la 220volti acasa daca vrei sa vezi ce se intampla incearca pe o baterie 50V sau de 30V

| OliverArrow explică (pentru H3cker):

Faza =? Nul =?
O sa iti dau si funda.

| H3cker a răspuns (pentru OliverArrow):

Pe firul de curent sunt trei fire mai mici: Nul, Faza si Inpamantare daca se atinge Faza cu Inpamantarea curentrul merge inapoi pe firul Inpamantare da daca se atinge Faza cu Nul se produce sucrt circuit pentru ca pe firul numit Faza vine curent iar pe Nul se duce inapoi dar. Curentul este format din atomi fara nucleu care se tot plimba pe fire.

| H3cker a răspuns (pentru OliverArrow):

Imi dai Funda?