| Famows a întrebat:

Cum se pronunță corect cuvintele împrumutate din limba engleza? Precum "Alice" sau "indie"? Se citesc "Alis" respectiv "indi" sau "Alice" respectiv "indie"?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi pe google translate si pune cuvintele in limba engleza. Vezi ca este un semn de sunet, daca-l apesi, se aude cum se pronunta!
https://translate.google.com.au/......https?/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alis.
Indie nu știu să fie împrumutat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in a doua varianta mentionata ai scris exact ca inainte. Deci prima, la care se adauga si un accent frumos care sa formeze din primul "a" spre un "e"

| Skarr a răspuns:

Cum a zis persoana de mai sus. Intra be google translate si alege engleza, scrie ce cuvant vrei si ai un buton mai jos unde poti sa asculti cum se pronunta. DAR noi fiind in Europa vei auzi pronuntarea britanica cand dai pe buton. Daca vrei sa auzi pronuntarea normala cum pronunta si americanii. Trebuie sa modifici link ul. Deci unde scrie :
translate.google.ro
Tu trebuie sa pui " as " in loc de " ro ". Adica :
translate.google.as
Si acum ar trebui sa pronunte cuvintele cu accent american.