| tonyc7 a întrebat:

Cum se pronunta corect in germana cuvantul,, Welle" (si orice alt cuvant care se termina in vocala e)? Vele (adica cu e la sfarsit) sau Velă (cu ă la sfârşit)?

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy "Wellă" e varianta corectă. Îți spune asta cineva care a făcut germană în școala gimnazială din clasa 1 până în clasa a 8-a. : ))winking Sănătate! Funda? big grin

15 răspunsuri:
| djrobby a răspuns:

Welle se pronunța exact cum se scrie!
Grupurile de litere
SCH = Ș
EI = AI
EU = oi
V = fau
Z = Ț etc

| tonyc7 explică (pentru djrobby):

Grupurile alea de litere le stiu si multi necunoscatori de germana cum se pronunta. big grin

| RAY a răspuns (pentru tonyc7):

NLS =are dreptate

in schimb ala psihologicul are pe dracu dreptate

| RAY a răspuns:

Ce Wellă ma, ai dat aiurea fundița =vele așa se pronunța
, dar e un cuv rar

| RAY a răspuns:

Es ist an der Zeit für eine neue Welle der Emanzipation.

retine asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există corect de corect. Se poate și așa și așa.

| NLS a răspuns:

"Welle" se pronunta "e" toata ziua! ( insa nu extrem de accentuat, accentul principal cade pe prima vocala, sau pe a doua, daca exista mai mult de 2)

la fel Messe, Traverse, Sonne, Ablage, etc

https://youtu.be/ad8ukI7Z-b8?t=37

"ă" scurt... se aude doar in forma de plural : Wellen

La singular e insa "e".

S-ar fi pronuntar "ă", daca ar fi fost urmat de o consoana, de exemplu in Weller, acolo r-ul nu se aude mai deloc, si "e"-ul suna ca un fel de "ă", (slab si nazalizat).

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Iar eu pe cine sa mai cred? Nu vezi ce mi-a raspuns mai sus userul care spune ca a facut cel putin 8 ani de germana in scoala? Sunt satul de raspunsuri contradictorii. Doresc o lamurire clara, precisa!

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru tonyc7):

Crede-mă,winking e bine cum am zis, am dat și la google translate și se pronunță cu "ă". Poți verifica. happy

| tonyc7 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Tot asa observasem si eu, dar nu eram sigur... Problema e ca si NLS pare foarte sigur pe raspunsul lui!

| NLS a răspuns (pentru tonyc7):

Sunt in Germania din 2012, vorbesc la nivel C1, desi nu am dat examen decat pentru B2 la vremea respectiva.

Vorbesc zilnic cu colegii din firma, si nu-s putini, suntem 800.

e se pronunta "e", la finalul cuvintelor, nu e insa foarte accentuat, dar se aude.

1) Se pronunta "ă" la finalul cuvintelor, doar in grupurile>>>

es, el, er, en, em, ...etc

In cuvantul tau este pe ultima pozitie, si nu are un i in fata, deci se pronunta, cu mentiunile deja amintite, nu se aude foarte pronuntat si apasat, ca in romana.

2) Se prounta "i" la finalul cuvantului, daca apare sub forma grupului "ei" sau "ie"
Exemple: Knie, Druckerei...

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Exista si cateva exceptii, de exemplu, uita-te la cuvantul Mercedes.
Grupul "es", si totusi, nu se pronunta "ăs" ci "es".

Sau cazurile cand ai grupul "ies".

Bogenfries

Nu se pronunta "Bogănfriăs", ci "Bogănfriis"

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Pronuntiile astea le stiam oricum, nu am dubii in privinta lor.

| Legion7X a răspuns:

Velă