| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pronunta CORECT in limba romana fluviul YANGTZE sau CHANG JIANG? Vreau pentru amandoua variantele pronunțarea si pentru Yangtze, dar si pentru Chang Jiang. Trebuie in public sa vorbesc despre un proiect si nu as vrea sa ma fac de ras ca pronunt in romana gresit, de aceea va rog nu raspundeti daca nu stiti exact cum se pronunta si doar presupuneti. Am căutat peste tot, Wikipedia, YouTube nu am gasit nicaieri. Va rog, ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine cauta pe google traducere acolo ai posibilitatea sa asculti pronuntia corectă a cuvîntului atit cum se pronuntă in limba originală, cît si cum se pronunță in românește.

| Dismally a răspuns:

Ian-țî si Ciang-Țiang