| tonyc7 a întrebat:

Cum se pronunta corect silaba,, gli" in italiana? Cum se scrie, adica cu g, sau fara g?
De exemplu, la denumirea localitatii Conegliano, cum se pronunta corect? Asa cum se scrie sau fara g, adica ConeLiano?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pronunta „li" fara g.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Şi care mai e rostul,, g"-ului atunci? De ce mai apare acel,, g"?

| darrio2007 a răspuns (pentru tonyc7):

Asa se scrie, asta e.

| darrio2007 a răspuns (pentru tonyc7):

Intreaba-l pe ăla care a inventat limba italiana.

| Eleonora331 a răspuns:

Se citește fără "g"
Mereu silaba "gli" se pronunță fără litera "g" in limba italiana.
Însă are o pronunție ușor diferita față de "li".
Dacă as fi putut sa atașez un mesaj vocal ar fi fost super happy

| tonyc7 explică (pentru Eleonora331):

Pai si atunci, care mai e rostul,, g"-ului? Că asta chiar nu înţeleg!