Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum se realizează adunarea, scaderea, inmultirea si impartirea numerelor complexe scrise sub forma geometrica si respectiv trigonometrica?

5 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Nu prea ai invatat pentru BAC...

| Alexx234qw a răspuns (pentru ywar):

Nu e pentru bac, sunt clasa a11-a, dar imi mai repetam chestile astea si nu le stiu, la clasa au fost predate foarte ambiguu.

| ywar a răspuns (pentru Alexx234qw):

Baga invatat, ca maine o sa fie macel la matematica!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru adunarea si scaderea numerelor complexe se poate folosi regula paralelogramului pentru vectorii de pozitie corespunzatori imaginilor acestor numere complexe.

| Alexx234qw a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Si aceste numere (sub forma geometrica) se pot si inmulti (aplicand regula de la inmultirea vectorilor)? Sau nu exista asa ceva?
2. Iar la numere complexe (sub forma trigonometrica) se pot aduna, scadea?
Help