| TutiQ a întrebat:

Cum se scrie adresa (domiciuliului) in limba engleza? Care este ordinea?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Numele destinatarului, numele clădirii(dacă are, ex.Ardenham Court sau Laurel House), numărul şi numele străzii, oraşul, judeţul(county), codul poştal, ţara(Great Britain)-valabil pentru adresele din Marea Britanie, pentru alte ţări vezi aici http://www.bitboost.com/ref/international-address-formats.html#Formats

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Se trece numarul strada apoi codul, orasul si tara

| terra2009 a răspuns:

Well, daca adresa este din Romania, o scrii ca si in romaneste. Cum sa traduci o adresa in engleza? Daca adresa este in Anglia, cine ti-a dat adresa, ti-a dat-o cum se scrie. Care est problema de fapt? Ca sa stiu cum pot sa te ajut.

| terra2009 a răspuns:

Adresa ta se scrie cum e in Romania, pentru ca orice corepondenta o primesti acasa in Romania si ei trebuie sa scrie adresa ca si in tara, indiferent din ce tara vine. Pentru c tu atunci cand trimiti o scrisoare in alta tara, nu traduci adresa lor in lb romana, o scrii cum se scrie in tara respectiva.

| TutiQ explică:

Dar blocul, apartamentul?

| TutiQ explică:

M-am inscris pentru o bursa si trebuie sa completez undeva cu adresa mea, dar in limba engleza.

Alte răspunsuri
| calusarul a răspuns:

Adresele nu se traduc. Dacă îți trimite un chinez o scrisoare, trebuie să scrie pe plic adresa în limba română, nu chineză, deoarece poștașul care ți-o aduce e român.