| OneTap a întrebat:

Cum se scrie corect gramatical? Frumoaso sau frumoas-o? Vreau sa ii spun unei fete asta, vreau doar varianta corecta

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ahaa, vrei să i te adresezi unei fete frumoase?!
Păi, atunci, recită-i din Blaga...

"Frumoaso,
ţi-s ochii-aşa de negri încât seara
când stau culcat cu capu-n poala ta
îmi pare
că ochii tăi, adânci, sunt izvorul
din care tainic curge noaptea peste văi
şi peste munţi şi peste seşuri
acoperind pământul
c-o mare de-ntuneric.
Aşa-s de negri ochii tăi,
lumina mea" tongue

Se scrie intotdeauna, fără cratimă. Nu despărți cuvântul niciodată. Fie că îi spui "frumoaso!"", fie că, peste un timp, îi vei spune "urâto!".

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corect este frumoaso, este la cazul vocativ.

| darrio2007 a răspuns:

Frumoaso.
Vrei sa i-o spui in scris sau sa-i scrii prin vorbe?

| Catrice a răspuns:

Ii scrii acum corect, dar data viitoare greșești.
Și fetei ori ii pasa de asta și te va lăsa, ori nu o interesează gramatica. În funcție de caz, va trebui sau nu sa înveți gramatica.

| ywar a răspuns:

Lasati tabletele, lasati calculatoarele, lasati tehnologia! (E valabila strigarea pentru toata generatia de acum). Puneti mana pe carte!
frumoaso! evident. daca pui si o virgula, este si mai de apreciat.
Daca-ti mai spun ca e si vocativ, o sa ma intrebi de te-am injurat.