| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie corect: "ia" sau "i-a"?

14 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Depinde de context.
"Ia" il scrii impreuna cad te referi ca o persoana muta un obiect dintr-un loc si popate fi inlocuit cu "a luat". Se mai scrie impreuna si atuncic and arata o uimire, sau un ordin.
De exemplu:
Ia farfuria de pe masa.
si (cum a zis Aalbinutza)
"Ia te uite!"
"Ia zi/ fa/ canta".
"I-a" se foloseste atunci cand o persoana ii face un lucuru, sau ii zice ceva unei alte persoane.
Acel "a" face parte din verb.
De exemplu:
I-a zis ca il doare capul.
I-a dat o pastila.

| Bondarel99 a răspuns (pentru WhiteLife):

Mai e si "ia" care se foloseste in "ia uite" sau "ia zii"...happy

| WhiteLife a răspuns (pentru Bondarel99):

Ah! Da! AM uitat. Multumesc fumos ca mi-ai zis. Am sa modific.

| WR104 a răspuns (pentru Bondarel99):

Sau "ia" atunci cand te bati cu sabia.

| SimonaCristina a răspuns:

Depinde de context. De exemplu :''' ia ''se scrie atunci cand este vorba de verbul '' a lua '' conjugat la modul indicativ, timpul prezent, persoana A III-A, numarul singular si la modul imperativ...'' I-a'' se scrie atunci cand avem doua cuvinte despartite de cratima, si anume: ''i'' - pronume personal si ''a'' este forma specifica a verbului ''a avea'', care ajuta la obtinerea timpului perfect compus.

| MadalinaElly a răspuns:

Pai depinde cum il pui in context

| FuckSchool a răspuns:

Paii uite : Folosim i-a pentru că urmează o acțiune.
Ex : Maria i-a spus adevărul.
Ia se scrie legat atunci când se folosește cu sensul de "a lua".
Ex : Ia o haină mai groasă.

| Kosmin19 a răspuns:

Depinde cum il pui in propozitie happy. grea rau limba romana din cate vad...

| Lariii99 a răspuns:

Heii.
Depinde bineinteles de context, insa :
♦ia se scrie legat cand are sensul de a lua ceva
exemplu: Ia cartea/caietul/creionul etc.
♦i-a cu sens de:i:pronume personal si a prepozitie la verb
exemplu:I-a spus/cantat/citit etc.
Sper ca ai inteles ideeea!
O fundita, te rog? puppy dog eyes

| dadionetwothree a răspuns:

Depinde de context, bineinteles happy.

| TheKiller19 a răspuns:

Tine minte asta pentru ca este mai usor se scrie despartit cand urmeaza un verb asa am invatat si eu.bft

| Imagirlhi a răspuns:

Depinde...ia se scrie legat atunci când are sensul de a lua si i-a atunci când urmeaza o actiune dupa.E cea mai usoara explicatie pe care o stiu sper sa iti fie de folos

| tu8dor8 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa zici. De exemplu cand cineva ia, adica a pune mana pe un lucru se scrie ia si se scrie i-a cand comunici ceva din trecut de exemplu "I-a fost rau pe drum."

| itsybitsy01 a răspuns:

Spune ne contextul..ambele sunt corecte