| anonim_4396 a întrebat:

Cum se spune corect : colide sau colinzi?
Atentie! Vreau sigur, nu asa, pe oricine care se ia dupa cum suna mai bine!
Poate scrie in dictionar...

Răspuns Câştigător
| jvEcu a răspuns:

O colinda - Doua colinde

Colinzi : Eu colind, tu colinzi.

8 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

COLÍND, colinde, s. n. Faptul de a colinda. 1. Obiceiul de a colinda. 2. Cântec tradițional cântat de cete de copii, de flăcăi sau de adulți cu prilejul sărbătorilor de Crăciun și de Anul Nou; colindă. 3. Umblet din loc în loc, întrerupt de popasuri. – Din colinda (derivat regresiv).

Deci, se spune colinde:d

| mihaibrasov a răspuns:

Colinde ca si substantiv,
tu "colinzi" ca si verb.

| VladestepeTPU a răspuns:

Care este pluralul substantivului colind.Nu ştu', nu ştu' d'astea.Douărolling on the floor. Un colind, două colinde.

| DianaMrr a răspuns:

Un colind-doua colinde

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O colinda doua colinziwinking

| gh3 a răspuns:

Colindebig grin

| razvan11 a răspuns:

Colinde

| Kopoczi_Petrisor_1989 a răspuns:

Colinzi