| MarinelTimidul a întrebat:

Cum se traduce din limba engleza in romana cuvantul spin-off?

7 răspunsuri:
| MissGrumphy a răspuns:

Hello!

termenul este unul intalnit in lumea corporatista cu referire la faptul ca "o companie mama " creeaza o alta companie, de obicei in alt domeniu de afaceri.Aceasta din urma are proprii oameni, presedinte consiliu, CEO, CFO, etc.

http://www.grumphy.com/

| sorinutza99 a răspuns:

Spin-off este un termen din limba engleză traductibil în limba română prin cuvântul derivat sau produs secundar și reprezintă o nouă entitate sau organizație formată prin desprinderea dintr-una mai mare, precum un nou program de televiziune, program de radio, sau joc video.

| MarinelTimidul explică (pentru sorinutza99):

Numai copia de pe wikipedia happy

| h05t4g3 a răspuns (pentru MarinelTimidul):

În loc să realizezi că persoana în cauză a dedicat timp şi atenţie pentru a-ţi oferi un răspuns la o întrebare de-a TA(care printre altele nu specifică nici o condiţie de excludere a sursei de informare), tu ce faci?! Interesant!

| MarinelTimidul explică (pentru h05t4g3):

Informatia aia de pe wikipedia o stiam si eu, halal timp acordat copy+paste happy

| h05t4g3 a răspuns (pentru MarinelTimidul):

Ca şi statistică, uită-te un pic printre întrebări şi răspunsurile apreciate(fundiţă/voturi), vei observa un oarecare tipar; şi anume, din motive pe care nu vreau să le presupun, majoritatea întrebărilor îşi au răspunsul la o simplă căutare pe net, şi cu toate astea din varii motive lumea, în aparenţă, preferă să întrebe aici. Ca să nu mai vorbesc de modul în care e formulată întrebarea(un exemplu poate fi chiar formularea întrebării tale,"Cum se traduce din limba engleza in romana cuvantul spin-off?", ai primit răspunsul conform întrebării tale. Deschide ochii, analizează-ţi formularea şi abia apoi deschide gura pe un ton infatuat). În cel mai ideal caz, frumos ar fi fost să-ţi fi cerut scuze pentru formularea incompletă, şi abia apoi să emiţi o RUGĂMINTE de detalii suplimentare.

Dacă te uiţi mai atent vei observa că răspunsul primit e cel la întrebarea pusă de tine şi nicidecum pe lângă subiect, dacă e cineva care putea să facă lucrurile altfel de la bun început, acela eşti tu şi nicidecum cel care a avut amabilitatea să dea click-urile pentru a-ţi oferi un răspuns.

Cu respect, faţă de cei ce sunt conştienţi la ce dau drumul pe gură, îţi urez multă limpezime!

| Victor_Panescu_1962 a răspuns:

Invarti inchis