| SilviuMarianKisss a întrebat:

Cum se transcrie XXL in cifre arabe?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu este corect niciunul dintre răspunsurile date.
În primul rînd că acest XXL nu există în limba latină.
Dar, dacă ar exista, el ar trebui tradus, în cifre arabe, prin 30.
Să mă explic...
X = 10
L = 50. Altcumva, C=100; D=500; M=1.000; C, cu o linie deasupra sa =100.000(centium milia); X cu o linie deasupra sa = 1.000.000 ( deciens centena milia= adică 10 de o sută de mii).
Dar, pentru a se construi numere mai mici sau mari decît aceste cifre reper, se adaugă în fața lor ( sau după ele) cîteva dintre cele mai uzuale.
De exemplu: 48 = IIL( adică 2 pînă la 50); 40 ( quadraginta) = XL ( adică 10 pînă la 50).
60 (sexaginta)= LX ( adică 50 + 10).
90 ( nonaginta) = XC ( adică 10 pînă la 100).
121 ( centum et viginti) = CXXI ( adică 100 + 10 + 10 + 1).
700( septigenti) = DCC ( adică 500 + 100 + 100).
Așadar, revin, dacă ar exista acea construcție XXL, ar însemna 30 ( adică doi de 10 pînă la 50).
Dar, cel mai uzual, pentru 30 se folosește formula XXX.
După cum, în unele situații, pentru obișnitul IV ( adică 4) se mai folosește și scrierea IIII( adică 4 de 1).
Cam asta e!
Sper că m-am făcut înțeles.
Să fiți sănătoși!

| Aallexxuuttzzuu a răspuns:

Raspunsul este 30 ai aici dovada si mai ai cateva exemple http://ro.wikipedia.org/wiki/Cifre_romane Funda?