| Ralux a întrebat:

Cum se transforma din litri in metri sau invers...de exemplu : 10 hl=? cati metri patrati?

Răspuns Câştigător
| Incubus a răspuns:

Este o greseala de exprimare dupa cum ti-ai dat seama pana acum, faza este ca metri patrati masoara suprafete de acea nu poti masura litri (masoara lichide)in metri patrati, dar daca te interseaza metri cubi(care dupa cum spune si numele masoara spatiu ocupat care in acest caz se refera la spatiul ocupat de lichid )sa stii ca transformarea se face cu ajutorul apei, de acolo pleaca si unitatea de masura a lichidelor, 1 litru fiind spatiul ocupat de un cub de apa cu latura de 100mm=10cm=1dm=0, 1m la o temperatura de 4 grade C, de aici restul este usor avand in vedere ca metri cubi nu se calculeaza ca metri patrati; in metri patrati de la cm la mm sa zicem presupun ca stii ca se mai adauga 2 zero(1m patrat=100dm patrati=10, 000cm patrati=1, 000, 000mm patrati)si la metrii liniari doar unul iar la cei cubi se adauga de fiecare data 3 zerouri(1m cub=1000dm cubi=1000, 000cm cubi=1000, 000, 000mmcubi)daca nu intelegi contacteaza-ma si iti pot explica si mai detaliat ca acu ma plictisi

22 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Mai draguta ne crezi prosti sau ne dai teste. hai vb

| z8 a răspuns:

Viitorul suna bine happy

| Kitty a răspuns:

Nu trebuia sa fie metri cubi?

| Firefly a răspuns:

Nu poti transforma litri in metri patrati /:), doar in metri cubi
1 litru= 1 dm cub
http://matematicaesimpla.com/matematica/category/unitati-de-masura/
http://www.conversii-metrice.ro/Volum/In-Metri-Cubi.html

| lady_8865 a răspuns:

Nu poti transforma merele in pere.happy poate metri cubihappy

| Caaty a răspuns:

1 l = 1 dm cub
Daca 10 hl = 1000 l, atunci 1000 l = 1000 dm cubi, ceea ce insemna ca 10 hl = 1000 dm cubi (nu patrati)
Cand transformi metrul cub in multipli sau submultipli sai, imparti sau inmultesti cu 1000.La metrul patrat cu 100. Iar la cel "normal" cu 10.

| luckyluke a răspuns:

Nu trebuie sa fie metri cubi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 hl = 100 l.
10 hl = 10 dm cubi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam greu. Eu am reusit sa transform decibeli in grade franceze, dar... greu de tot. Ce trebuie sa faci tu, este sa inmultesti 10 hl cu 3. 71 mm, iar rezultatul sa-l imparti unei zile de joi. Merita efortul laughing

| misulorenika a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai mai sti poate chiar are nevoie de ajutor nu asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

200 cm3 cum se transforma in m3?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un metru cub cati metri liniari are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai,transforma hectolitri in litri, cati litri ai inseamna ca tori atatia decimetri patrati sunt iar decimetri patrati ii transformi in metri patrati.
Intelegi?

| korina99 a răspuns:

10 hl=? cati metri patrati nu e corect
poate te refei la metri cubi

10 hl = 1 mc
https://www.qtransform.com/......i-cubi.php

| misulorenika a răspuns:

Merci caaty mi a fost de mare folos

| gill01 a răspuns:

Ca sa afli cati metri ai, daca cunosti numarul de decimetri, atunci, imparti numarul de decimetri la 10 si ai raspunsul in metri.

| GyLy_George_1988 a răspuns:

490 de litri

| Morozan_Marius_1978 a răspuns:

10 hl cati litri are

| ilieonam a răspuns:

Nustiu am si eu nevoie de un raspuns.Cum transformi dm in m