| anonim_4396 a întrebat:

Cum se transforma numerele zecimale in fractii ordinare? Stiu eu ceva, dar tot nu reusesc sa rezolv niste exercitii. Multumesc!
Ah, si evident, fundita! big hug happy

Răspuns Câştigător
| xClementine a răspuns:

De exemplu avem numarul zecimal 2, 484.
Si vine 2484 supra (/) 1 urmat de atatea zerouri cate cifre sunt dupa virgula
Deci va veni 2484 supra(/) 1000
happy Sper ca te-am ajutat! Fundita?

| AlbNegru040602 a răspuns (pentru xClementine):

Super si pe mine m-a ajutat foarte mult

11 răspunsuri:
| RoooneyThePuf a răspuns:

Ca de ex.
Daca ai 2, 4=24 supra 10
Deci scrii tot numarul care-l aia(2, 340=2340), iar apoi cate cifre are dupa virgula, atatea zerouri pui sub el){2340supra 1000}
Sper sa intelegi
happy:*

| nyna a răspuns:

Cate nr ai ddupa virgula atatea zerouri o sa ai la numarator.si la numitor nr pe care il ai dar fare zerouri daca are in fata iti dau un ex dac ai 0, 33 cand transformi in fractie iti da 33 supra 100. sper ca ti-am fost de ajutor. funda

| kingofdice66 a răspuns:

Vizioneaza toate partile, vezi:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Alte răspunsuri
| Dancs_Bia_1995 a răspuns:

Si pe mine m-a ajutat f. Mult! Mersiii

Alte răspunsuri