| Anastasiaa a întrebat:

Cum se zice : "DE-ABEA" sau "DE-ABIA"? (stiu foarte bine cum se scrie, este pentru o "prietena" care insista ca se scrie in modul gresit)

Răspuns Câştigător
| sebixx a răspuns:

Hello! Corect este de-abia. Exemplu: De-abia am ajuns acasa. happy

11 răspunsuri:
| 100SweetSmile4you a răspuns:

De-abia happy

| Gabriel_3333 a răspuns:

De-abia este corect, nu exista de-abia. Poate doar in contextul:
Baiatul s-a gandit de a bea a apa happy

| Mony a răspuns:

De-abialaughing

| Anastasiaa explică:

Asa ma gandeam si eu laughing!

| Ana94 a răspuns:

DE-ABIA happywinking Stiu, si eu am prietene, colege care scriu "de-abia" si ma exaspereaza dar asta e, daca ele asa stiu sa scrie ce le pot face? laughing

| anutza_2917 a răspuns:

Buna! de-abia happy

| alexeu998 a răspuns:

De-abia

| Ciuuuffi a răspuns (pentru Anastasiaa):

winking

| Varlan_Sabina_1992 a răspuns (pentru Ana94):

Daca colegele tale scriu ''de-abia'' ce te deranjeaza? Scuze, dar nu inteleg propozitia.

| Varlan_Sabina_1992 a răspuns (pentru Gabriel_3333):

Tu ai afirmat ca se scrie ''de-abia'', iar apoi ai spus ca ''de-abia'' nu exista!

| Ana94 a răspuns (pentru Varlan_Sabina_1992):

Îmi cer scuze, abia acum văd răspunsul tău şi c-am scris eu greşit acum 2 ani xD Scrisesem că mă enervează când scriu "de-abia" cu E în loc de I, dar văd că mi-a fost corectat automat.