| Zaharia_Amalia_1995 a întrebat:

Cum stiu ca un cuvânt in franceza este masculin sau feminin?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Plus că, nu de puține ori, genul substantivelor din limba franceză nu corespunde cu acela al cuvintelor din limba română.
Iată cîteva exemple:
În limba franceză„ l* armoire" ( dulapul, șifonierul) este un substantiv feminin, în limba română este neutru.
„Le cierge" ( lumînare), în limba franceză este masculin dar în română e feminin.
„La cigale " este un substantiv feminin pe cînd în română este masculin ( greier).
Și exemplele sînt încă foarte multe.

| PainTech a răspuns:

E mai complicat. Te poti folosi de articolul din fata, sau :

Substantivele de genul masculin se termina în : - ier, -et, -ment, -age, -eau, -eu, -au, - al, -ail, -eil, -ueil, -euil, -in, -oir, -isme.

Infinitivele folosite ca substantiv sunt de genul masculin

numele de culori sunt de genul masculin

zilele săptămânii, lunile anului, anotimpurile sunt de genul masculin

limba unei ţări este de genul masculin

arborii sunt de genul masculin

numele ţărilor sau regiunilor care nu se termină în "e" sunt de genul masculin

Dar exista exceptii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Excepțiile se învață, restul ai primit mai sus.