| IrinaDelia a întrebat:

Cum transformi o fractie zecimala periodica mixta in fractie neperiodica?

Răspuns Câştigător
| PrYnTzZeSicCa a răspuns:

Zi`mi fractia respectivawinking ca e greu de explicat si inteles
happy

| IrinaDelia explică (pentru PrYnTzZeSicCa):

4,1(6)-dar sa imi explici putin

| PrYnTzZeSicCa a răspuns (pentru IrinaDelia):

4 intregi si 16/9. deci cifra dinaintea virgulei se pune ca intreg.primul numar.e in cazu tau 16 adica desfiintezi paranteza.aici urmeaza partea mai grea...vine 16 supra: pentru cifra din paranteza pui un 9. daca ai 2 cifre in paranteza.pui 99. daca ai 3.pui 999 intelegi!? :*

| IrinaDelia explică (pentru PrYnTzZeSicCa):

Da mersi!