| Chrissy92 a întrebat:

Cum trebuie sa fie acea prezentare la o lucrare de licenta cand sunt in fata comisiei?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Prezentarea unei lucrari de licenta are 2 parti :
*prezentarea efectiva a lucrarii( de catre absolvent( nu trebuie sa depaseasca 10-15 minute!)
* intrebari din partea comisiei si discutii

Elemente generale ale prezentarii:
-obiectivele lucrarii
-abordare teoretica
-abordate metodologica
-rezultatele cercetarii practice/aplicate si interpretarea acestora
-implicatii, solutii, directii de cercetare

Intr-o prezentare, se pune accentul pe prezentarea partii practice /aplicate/ elementelor de noutate aduse de lucrare in domeniul respectiv.Se poate ca absolventului sa i se ceara sa sustina lucrarea cu ajutorul unei prezentari multimedia concepute in PowerPoint

Intrebarile comisiei pot sa vizeze;
- clarificarea unor termeni/notiuni/ concepte din lucrare
- detalii asupra metodei de cercetare alese sau motivele alegerii acesteia
-intrebari legate de interpretarea unor elemente grafice(tabele, figuri, scheme)

Succes!

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Aceasta lucrare trebuie sa fie impecabila din toate punctele de vedere, si sa stii dumnezeeste tot ceea ce ai scris acolo.