| anonim_4396 a întrebat:

Cum va descurcati cand aveti multe restante?(medicina-cand e cazul)Cum faceti fata? Cum va impartiti sa le acoperiti pe toate?

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt la medicina Bucuresti. Nu ai cum sa ai multe restante la medicina pentru ca daca nu acoperi un anumit numar de credite nu mai ai voie sa le dai si pici anul, fiind nevoit sa il repeti.
Banuiesc ca esti anul 1. Ei bine, la finalul anului universitar trebuie sa ai toate examenele luate ca sa poti trece in anul 2. Asta inseamna sa ai 60 de credite in total, fiecare materie avand un anumit nr de credite. Tu daca pici un examen in sesiune, scazi din 60 nr respectiv de credite pe care il are acea materie la care nu ai trecut. Ca sa intrii in sesiunea de restante din septembrie ai nevoie sa ai cel putin 30 de credite promovate.
In cazul in care ai 30+ credite promovate, in septembrie dai restantele la examenele pe care nu le-ai luat. Daca pici si aici, mai ai voie sa dai inca o data, dar cu plata si se numeste sesiunea de,, re-re". Daca le pici si pe astea dai din nou admiterea pentru ca ai picat anul. Daca pici un re-re din anul 2 in colo, nu mai dai admiterea, dar repeti anul respectiv.

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Cum dai admiterea si continui cu anul 2? Continui la taxa? adica daca repeti un an se plateste taxa pe un an?

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti in anul 1 si pici re-re-ul, pierzi calitatea de student si ca sa intrii iar la facultate dai admiterea si faci iar anul 1.
Daca esti mai mare de anul 2, inclusiv anul 2 si pici re-re-ul, esti considerat repetent si repeti anul respectiv. Daca repeti, automat o vei face la taxa, numai ca nu va trebui sa frecventezi toate cursurile. Vei fi nevoit sa te duci doar la cursurile si lp-urile de la materia/materiile la care ai picat.