| navarre a întrebat:

Cum va explicati ca intr-o carte care se vehiculeaza a fi sfanta sa se incurajeze violul? si cumpararea de femei?

Deuteronom 28. De se va întâlni cineva cu o fată nelogodită şi o va prinde şi se va culca cu ea şi vor fi prinşi,
29. Atunci cel ce s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint, iar ea să-i fie nevastă, pentru că a necinstit-o; toată viaţa lui să nu se poată despărţi de ea.
Ce vi se pare moral si etic in asemenea,, invataturi"?

4 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Stiam deja acest pasaj, prin astfel de pasaje am ajuns sa imi primele intrebari cand eram mica. Ceva nu se lega. Adevarul este ca, citita cum ar trebui Diblia este cel mai puternic argument al ateilor. Mai trsit este ca nu ma ingrijoreaza partile din Diblie pe care nu le inteleg ci tocmai alea pe care le inteleg.
Navarre sa stii ca astfel de pasaje nu vor avea niciun efecte printre oite, in continuare vor crede in baciul divin. Vor crede ca intrebarile tale sunt un test pentru a le incerca credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| palut a răspuns:

Raspunsul e simplu:Isus zice in Evanghelie referitor la legile acestea de tipul astabig grinatorita impietririi inimii voastre vi s-au dat legile acestea.Insa odata cu venirea lui Isus s-a instaurat legea cea noua.Vechiul Testament este inca pentru noi crestinii, se citesc lecturi, se trag invataminte, iar Noul Testament este o implinire a celui Vechi, dar nu il desfiinteaza.

| Andreea_5313 a răspuns:

Hei, mai treci pe la biserica, asa era in vechime. Dupa ce Isus Cristos a murit pe cruce si ne-a iertat pacatele noi nu mai urmam Vechiul Testamenthappy