| laSoledad a întrebat:

Cum vedeti voi asemanarile si deosebirile dintre un elev/student care se pregateste singur tot timpul si unul ce ia meditatii, raportate la timpul acordat studiului, metodele de invatare, capacitatea de intelegere si rezultate?

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Sunt oameni pe care ii duc mintea, dar nu te gandi ca scot 10-le. Pentru performanta trebuie sa faci pregatire, poti fi tu tocilarul cel mai mare din scoala fara pregatire n ai cum sa iei 10. In 2-3 ore pe sapt la scoala nu poti aprofunda perfect, ai nevoie de un mic ajutor. Pana si altetii olimpici au un antrenor. Ma gandesc ca daca am luat 7 medalii de aur la olimpiada stiu sa fac nu? Ei uite ca si asa Michael Phelps are antrenor. Asa esti si tu, fara meditatii poti scoate maxim 8-9

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru alex495):

Elevul daca e autodidact se poate pregati singur.

| laSoledad explică (pentru alex495):

Intrebarea era la general si nu despre mine, asa ca pe viitor ar fi recomandat sa pastrezi persoana a treia, dar hai tot meriti funda pentru argumentare, heh

| alex495 a răspuns (pentru alex495):

E adevarat. Baietii,, smecheri" iau 10 copiind, ei n au nevoie de mediatii

| alex495 a răspuns (pentru laSoledad):

Prin,,tu" m-am referit la general. Mersi.

| alex495 a răspuns (pentru AnonimCuDiploma):

Da, dar nu de nota 10. Decat daca e favorizat de profesor, dar nu e fair play. Stiu ca in tara asta inca mai e mentalitatea asta ca vai face naveta sau alte chestii de genul

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru alex495):

Nu stiu ce sa zic... Daca ne referim strict la elevi, pana in clasa a XII-a, eu cred ca poti sa iei 10, daca iti dai interesul si te pregatesti constant, fara sa te ajute altcineva.

| alex495 a răspuns (pentru AnonimCuDiploma):

Tocmai, de abia dupa la facultate sa zicem ca sunt sanse. Dar la liceu, fara sa fi favorizat nu ai cum 10

8 răspunsuri:
| Anonimmm98 a răspuns:

Poti sa ai rezultate foarte bune si fara meditatii. De exemplu, o colega de-a mea a fost cea mai buna din clasa in cei 4 ani de liceu si a luat cele mai mari note la bacalaureat, din clasa fara nicio meditatie, in schimb am avut mai multi colegi care au "bagat" bani seriosi in meditatii si nu au avut note exceptionale la bac, unii chiar au picat