| troleibuz a întrebat:

Cum vi s-au parut orele de logica din liceu?
Ati avut profesori care si-au dat silinta sa va invete aceasta materie sau s-a facut la nivel superficial?
Nu vi se pare ca e o materie importanta careia nu i se acorda suficienta atentie?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Importantă sincer nu mi se pare. laughing adică poți la fel de bine să tragi concluzii și raționamente și fără materia aia.
Și zic eu, care am dat bacu la logică și chiar mi-a plăcut.
Și da, am avut o profă care și-a dat interesu și a știut s-o facă să pară interesantă

| Drimmero a răspuns:

O materie idioata, aveam si o profa care nu prea stia de capul ei, mi se parea foarte ilogica materia, noroc ca era fata de treaba si ne umfla notele, era si ea constienta ca materia e de umplutura si nu are vreun rost. Chestiile din logica pe atunci sunau cam asa ''Toate Ioanele mananca mere" "Daca toate Ioanele mananca mere atunci Florin mananca pere''. Ce dracu sa intelegi din astea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Sau... "Delfinii sunt mamifere. Liliecii sunt mamifere. Toți liliecii sunt delfini" rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a gandit o astfel de materie a facut-o la betie, bine ca se facea doar 1 an ca nu terminam liceul daca o faceam in toti cei 4 ani de liceu, de obicei la materiile astea cacacioase sunt si profesori imposibili, clasa mea avusese noroc ca era de treaba si am scapat rapid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

La noi a pus profa de logica nu stiu cate note de 1 pentru copiat

| Adry05 a răspuns (pentru Drimmero):

De fapt sigur n-au fost așa propozițiile zise de tine, ori aia chiar era idioată. Chiar aveau sens raționamentele, parcă așa se numea lecția aia.

| Drimmero a răspuns (pentru Adry05):

In loc de Ioana si Florin inlocuieste cu orice si cam tot dracu' ala va da, cam astea erau orele de logica la noi. Tembela materie oricum

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Orele de logica din liceu erau preferatele mele. Da, am avut o profesoara care ne explica unele notiuni de logica chiar interesante si pe intelesul tuturor (ma rog, aproape al tuturor).
Pacat ca doar un an s-a facut logica.

Dar... nu prea se axeaza nimeni pe asta. Hai sa zici ca se dau anumite teste de logica la interviuri, inainte de ele chiar. Dar, astea nu inseamna nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mi se pare o porcarie sinistra, sincer. Ar trebui inceputa de prin generala si la un nivel mult mai basic. Ce se face in liceu e complet lipsit de rost pentru 99% dintre elevi.

| Sn4k3 a răspuns:

Adevarat, e de o importanta deosebita.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu am inteles niciodata materia asta nici nu ma mir de ce am ramas corigent in clasa a-9-a dar am trecut in vara dupa aia.
Ori cum in liceu au fost momente bune dar si momente rele dar totusi acei 4 ani de scoala au trecut repede.

Cand termini scoala si mergi la munca si incepi sa dai de greu stai asa un pic si te gandesti ba sa mor eu da parca la scoala era mai bine. De ce? mergeam la scoala scriam ce srciam in caiet mai faceam misto la ore de profa cu astia din clasa, mai chiuleam cand aveam chef dar la munca altfel sta treaba.

Si uite asa trece viata mergem inainte raman doar amintiriile.
La munca treaba e cam nasoala.

| Ofiintă a răspuns:

Am ales logica ca a3-a materie pentru bac.
Mi-a plăcut, dar ca să iti raspund la intrebare, nu mi se pare utilă.
La fel precum scoala romaneasca cazută in desuetudine.

| RKBlue a răspuns:

In afara faptului ca e facuta fara sens si e urata, e si nefolositoare.
Nimeni niciodata nu si-a dezvoltat gandirea cu aceasta ora.
Fapt amuzant:profesoara mea de logica era una din cele mai lipsite de gandire persoane pe care am vazut-o vreodata.
Matematica(explicata corect din calsele mici) si diferite activitati iti dezvolta gandirea, nu aceasta ora.
Logica far logica.
"Toti cainii sunt mamifere dar nu toate maiferele sunt caini"Hai serios? Asta stia fratele meu la 3 ani laughing

| XYZ02 a răspuns:

Logica a fost cea mai proasta materie din liceu.
Orice alta ai fi putut spune ca foloseste la ceva(mai mult sau mai putin), dar logica.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Nefolositoare și de umplutură. Bine că am scăpat de ele.

| Blackrose18 a răspuns:

Sincer mie mi se pare o materie foarte ușoară pentru ca inteleg tot e extrem de simplu si chiar imi place, este materia mea preferata