| MorcovMorcovescu a întrebat:

Cum vi s-au parut subiectele la romana?

38 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Mie mi s-au pătur foarte uşoare. Înafară de primul B, ăla mi-a dat puţine bătăi de cap, în rest, au fost super ok.
Ţie cum ţi s-au părut?

Răspuns utilizator avertizat
| MadRaven a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Primul B a fost mai complicat, ce-i drept. Şi al doilea B cam prost gândită, că nu aveai cum să bagi atâtea în 15 rânduri. În rest a fost ok.

| Lαrisα a răspuns:

Au fost destul de grele. Sper sa fie la fel si la mate. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Lαrisα a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Nu prea are cum sa fie greu la romana si usor la mate. Eu as fi vrut sa fie invers. laughing Cred ca ma descurc mai bine la matematica dacat la romana.

Răspuns utilizator avertizat
| Lαrisα a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Mersi, la fel!

Răspuns utilizator avertizat
| Pricked a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Cacă-te acum.

Poate de data asta iese şi pesimismul.

| LSMM a răspuns:

Destul de ușoare. Textul, în schimb, nu prea mi-a plăcut și era destul de greu să scrii o compunere de 25 rânduri pe tema mesajului, având în vedere că trebuia să repeți același lucru de mai multe ori.
Subiectul II a fost cel mai ușor.
La sinonime încă sunt în dubii. Tu ce-ai scris?
Cum ți s-a părut?

Răspuns utilizator avertizat
| LSMM a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Ce ți s-a părut cel mai greu?

Răspuns utilizator avertizat
| aurora23 a răspuns (pentru LSMM):

Profesoara mea de romana mi-a spuna ca la sinonime era asa:
fiindca=deoarece,
cer=doresc
linistit=calm

| LSMM a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Da, semnificația a fost destul de grea, pentru că trebuia să repeți același lucru mereu.
Compunerile au fost o mică problemă, însă sper să fie bine.

| xSequel a răspuns (pentru aurora23):

Sau cer = solicit

Răspuns utilizator avertizat
| LSMM a răspuns (pentru aurora23):

E bine și așa. Eu am scris la cer=pretind

| LSMM a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Pff, habar nu am. Depinde dacă îmi acceptă sinonimele (Doamne ferește să dau peste un evaluator al nabii laughing ) și dacă am făcut bine compunerile. Crezi că dacă am tăiat două cuvințele pe foaie, îmi va scădea pentru asta?

Răspuns utilizator avertizat
| LSMM a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

laughing La al doilea subiect, la primul exercițiu, care categorie de copii era? Ai scris cumva că cei care au fost expuși literaturii specifică vârstei lor?

| AsasinCreed1000 a răspuns (pentru LSMM):

Nu se scade ca ai taiat daca ai gresit si eu am taiat mai multe cuvinte deoarece scriu repede

Răspuns utilizator avertizat
| LSMM a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Pfiu. laughing Am auzit ceva că trebuia să scriem de categoria copiior cu vărsta cuprinsă între 4-6 ani sau cât era acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| LSMM a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Așa ziceam și eu.

| PentruCaAutomobile a răspuns (pentru aurora23):

Nu stiu ce profesoara ai tu, dar "cer" nu e "doresc"winking

| xSequel a răspuns:

A fost usor. Doar la subiectul 1 am intalnit dificultati, la punctul B, in rest totul a fost ok.

| Alexinho94 a răspuns:

La Exercitiu 3 Sub 2 la cuvantul psihologice tu ce ai scris? adjectiv propriu-zis sau provenit din altceva?

Răspuns utilizator avertizat
| YouAreWhatYouRead a răspuns:

Mie mi s-au parut usoare subiectele..si la prima compunere, consider ca m-am descurcat, am facut-o frumoasa.dar, la a doua..am spus ca m-am intalnit cu un scriitor, care ne-a povestit despre literatura contemporana si ca, dupa, ne-a intrebat de ce ne place sa citim..am inceput sa zic de ce..si la sfarsit mi-a daruit o carte. Mi-a iesit frumos..am folosit expresii frumoase.dar nu e chiar o intamplare. Ma gandesc ca trebuia sa fac ceva mai "dinamic"..nu stiu..chiar sa se intample ceva. Credeti ca o sa ma depuncteze mult? :-s

| Dafii a răspuns:

Consider că subiectele au fost făcute corect.
Aşa trebuie să arate un examen pentru elevii de clasa a 8-a.S'a ţinut cont şi de copiii care nu sunt olimpici la română, adică subiectele nu au fost făcute doar pentru olimpicii clasei.

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Nu a fost greu, sigurul lucru la care am intalnit dificultati este compunerea de la sub1, dar am facut-o. sper la o nota peste 9, insa depinde de evaluator, daca are aceeasi opinie ca mine sau nu happy

| aurora23 a răspuns:

Eu la functi sintactice nu sunt sigura si acolo la propoziti subordonate daca am pus bine ex 5 si la semnificatia titlului.M-a enervat foarte rau ex 3 Subiectul I cu masura primelor 2 versuri "Bine-ai venit, an Nou!
Bine-ai venit" am scris 10 silabe dar nu trebuia asa trebuia sa scriem 6 silabe si 4 silabe o sa-mi de-a doar 3 puncte.

| InnocentSin a răspuns:

Poezia a fost foarte ciudata adica nu poti sa o intelegi decat daca o citesti de 5 ori happy

| madinu1 a răspuns:

Mai usoare