| AlexDorinel a întrebat:

Cum vor fi notele de la evaluarea nationala fata de cele de anul trecut?

Anu trecut s-a mai învățat cum s-a învățat, a fost doar 3 luni scoala online și a fost carantina, copiii au stat în casa și au mai învățat

Anu asta s-a făcut scoala online din noiembrie pana în februarie (asta în cazul fericit în care o localitate nu a trecut de incidenta 1/1000).

Sigur și subiectele vor fi mai ușoare.

Cred ca doar 60-70% vor lua peste 5.

40 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cred ca doar 60-70% vor lua peste 5"

inversează datele. Tu unde te situezi?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

De-ar fi pe bune, așa ar fi, chiar mai rău!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorinel mamă, tu nu ințelegi multe. "Pe bune" înseamnă fără fraudă. Acu pricepuși?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

și a trecut un an... cum fu?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce notă ai luat doctore (asta inseamnă "cum fu")?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce-ai făcut Dorinel mamă de te-au avertizat?

| Mosotti a răspuns:

Lasa sa puna intrebari, asa face un om inteligent. Chiar era un citat "Intelepciunea este atunci cand ai intrebari pentru orice", citat de Milan Kundera, asa ca aia e.

Omul vrea sa stie una si alta chiar daca nu-l priveste personal, bravo lui.

Nu iti place de el, nu mai posta! Nu citi, nu are de ce sa se potoleasca doar ca te deranjeaza pe tine.
Pe softpedia se si pedepseste asta, cine intra si zice ca scrie prea mult, sau ca e nasol subiectul, sau ca e troll, primeste puncte multe si suspend 5 zile.
Puncte adica la 10 puncte luate, se suspenda definitiv userul automat.

| Mosotti a răspuns:

Iesi de pe intrebare daca pune intrebari multe si proaste! Du-te pe intrebarile care-ti plac.
Multora nu li se pare ca pune intrebari multe si proaste, deci asta e.

Ce rost are sa vi undeva unde zici ca se vb prost, ca sa postezi? Daca nu iti place, nu raspundeai.

Asa inveti de viata si altele, tot intreband de diverse in n domenii.
Daca intrebi cum e la capacitate, vrei sa stii nivelul de cunostinte la copii, urmaresti trendul cum e invatamantul, mai bun, la fel sau mai rau ca inainte, deci intrebarea are mult sens.

Dar sti cum e, doar inteligentii apreciaza un inteligent.

| Mosotti a răspuns:

Pai vrei sa scrii, si ce rezolvi cu asta? Ca oricum omu va posta mai departe intrebari din astea.
Am vazut ce intrebari are, daca nu vedeam, nu mai ziceam, de destula vreme vad cand posteaza o intrebare.

Cam asa aveam si eu acum ani de zile intrebari, si usor usor am tot invatat din asta, unele erau mai marunte, altele erau mai complexe intrebarile.
Pareau intrebari tampite unele, dar nu erau de fapt.

Si eu sunt interesat de notele de la evaluare desi nu ma priveste deloc, ma intereseaza nivelul de scolarizare din tara noastra.
Parerea mea e ca vor fi mai mici pe an ce trece.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

Părerea mea este că în anul ăsta copii au avut un dezavantaj din cauza școlii online care nu este una reușită. De asemenea consider că gresesti in legatura cu notele care vor fi mai mici pe an ce trece, sunt copii care încă învață foarte bine. Sunt si altii care au note sub 5, dar si multi care au medii peste 9, 50 sau 10.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Si asta e adevarat, insa nu doar asta ca invatamantul online a mai stricat treaba, nivelul de pregatire tot scade pentru ca UE are interes sa fim cat mai prosti si manipulabili, asta e directiva din afara sa facem praf invatamantul, nu e intamplator ca tot se degradeaza, si nu e vorba de salarii, ca acum de ceva ani profii ca si medicii au salarii bune.

O tara fara intelectuali veritabili nu se poate dezvolta, adica exact ce vor ei.
Si nu vor sa ne dezvoltam ca sa nu e facem concurenta economica dupa aia exportand produse competitive si bune.

Si indicatorul este cum sunt rezultatele la bac, evaluare, admiteri in facultate, dar mai ales si nivelul de complexitate al subiectelor, facand abstractie de invatamant online.

E f interesant de urmarit treaba asta ca sa stim in ce tara traim si ce ne asteapta.

Pe vremea mea dadeai admitere la liceu la mate si romana si atat, nu exista evaluare dupa clasa 8-a.
Nu contau mediile din generala.
Stiai intrai, nu stiai, nu intrai, aveai sub 5, nu intrai deloc, te duceai la profesionala.
Daca aveai peste 5 si media de intrare era mai mare acolo unde ai dat, nu intrai.
NU te repartiza la alt liceu unde se intra cu media ta, aia e.
Mai dadeai la toamna unde vroiai daca mai era locuri.

Si sub erau destul de serioase, la multe licee erau mai putine locuri decat elevi.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

De ce ai vrea să stii ce se intampla? Că te ingrijorezi si te gandesti mereu la lucrul ăla. In Romania sunt multi elevi foarte inteligenti, unii dintre ei se remarcă si in alte țări, câstigand concursuri etc etc. Poate ne vor prosti, dar unii isi dau seama si incep sa invete singuri, sa caute singuri informatia in cărti, pe internet etc. Ideea este că băiatul ăsta intreaba prea multe si uneori repeta intrebarile, are cam 800 de intrebari si pana la sfarsitul anului facem 2000 de intrebari. Unele lucruri le poate gasi si cautand pe google foarte simplu sau cautand in carti, si in cazuri extreme pui aici o intrebare, două, nu pui orice iti trece prin minte ție că nu stiu ce.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Ma intereseaza asa ca idee sa stiu si eu situatia de la mine din tara, nu ma ingrijorez eu personal, ca nu am de ce.

Sunt si oameni destepti, insa depinde si nivelul de scolarizare, ca degeaba esti destept daca nu te cizeleaza de mic in scoala.
Inainte cand era invatamantul ca lumea, elevii erau mult mai pregatiti si un nr mult mai mare.
Desi genetic suntem la fel, adica poate pecentul de destepti era acelasi si acum 40 de ani, totusi scolarizarea isi spunea efectul.

In scoala trebuie sa se predea bine, sa invete omul, e una sa cauti pe net asa aiurea, si alta sa ti se predea ca lumea.

Daca repeta intrebarile nu e ok, nu am realizat ca mai repeta, insa ce intreaba nu mi se pare nasol, da-mi de ex 2-3 intrebari de ale lui care ti se par tampite, sa vad si eu cum le vad eu.
Am mai zis si la alti useri sa nu mai repete intrebarile, la aia pe care i-am vazut ca repeta.

Eu am 4, 72 intrebari pe luna, el are 24, 3.
Asa am socotit la luna cate avem fiecare, asa ca idee.

Unii useri repeta (pe softpedia e contra regulilor sa faci asta), pentru ca posteaza odata si la un moment dat nu se mai raspunde.
Posteaza iar, ca sa se raspunda iar un timp, si tot asa.
Eu nu le repet, am pus odata, gata.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

Degeaba ai profesori buni daca elevii sunt prosti, unii profesori te invață ceva alții stau toată ora degeaba și nu fac nimic. Trebuie să ai și școala vieții că degeaba ai educație dacă nu ști să te descurci. Cu privire la intrebarile baiatului, am vazut ca a repetet una de acum o lună parcă. Nu stiu acum nu mai zic nimic, fiecare face ce știe și cum știe.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Elevii sunt prosti sau destepti ca si acum 50 ani ca procent, genetica nu s-a schimbat!
Totul a depins de sistemul de invatamant si de disciplina, educatie.

Asta facea diferenta, ca asta s-a schimbat doar, exigenta, calitatea invatamantului si disciplina.
Si nici inainte nu se facea scoala vietii, te indopa doar de carte, dar macar erau indopati cu carte multi din ei.

Daca a repetat intrebarea, nu e okey, asta clar, ai dreptate.
Dar daca nu le repeta, imi plac intrebarile lui.

Pai sa vezi pe Youtube chestii gen "ce ar fi daca", tot asa niste subiecte care nu ne privesc si nici macar nu pot exista real niciodata, si totusi au multe vizualizari.
Mi-a placut aia cu daca arunci o galeata de apa pe soare, sau ceva de genul era.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

Școala vieții o înveți singur, trecând prin diferite situații, probleme. Oricum sistemul de învățământ din Romania este la pământ, învață cine are posibilitate și cine vrea, restul ajung pe la profesională sau nici acolo. Poate prin Spania la căpșuni sau cine știe mai ce..., Traficanti de droguri si etc... Pentru că toți avem nevoie de bani ca să avem o viață decentă mai mult sau mai puțin. Din punctul meu de vedere nici inainte nu se facea scoala, in comparatie cu ce e acum poate se facea pentru că era un regim comunist care cerea respect și strictețe..Acum elevii înjură profesorii si invers, si cate si mai cate se întâmplă.

Si eu mă uit pe Youtube la multe chestii, ciudate. Experimente.Ce se intampla daca faci nu stiu ce sau altele. Dar mi se pare că baiatul intreaba multe si nu intelege mai nimic din ce raspunsuri primeste, intreabă despre orice, e bine să întrebi, dar să fim serioși asta este lipsă de ocupație. A zis că e clasa a 9 a, dar cred că, clasa a 9 a a făcut-o pe TPU. Fiind si online îl înțeleg, nici profesorii nu s-au organizat prea bine în online (unii). De aceea se duce si sistemul în râpă, copii vor să audă lucruri interactive, vor să pună intrebari, dar profesorul vrea să își predea materia ca să o termine că altfel vine inspecția și dacă vede că nu respectă programa îi dă afară. Deci ăsta e un sistem toxic. Cred că și din cauza lipsei de comunicare elev-profesor sau elev-parinte, acest băiat pune atat de multe intrebari, pentru că poate nu are cine să îi răspundă, părinții poate nu știu și profesorii... Au treaba lor. Oricum îmi susțin ideea că toată România este "stricată", îmi pare rău să zic asta, dar așa este..Am crescut aici si vreau să rămân în țară cât de mult posibil, dar când văd atâta nepăsare, deja mă scârbesc. Si treaba asta nu se va remedia nici în 20 de ani, poate nici în 50 de ani si asta e foarte trist. Îmi este teamă că sistemul va fi din ce în ce mai corupt si mai prost, că poate România va ajunge o țară nepopulată din cauză că toți vor pleca în străinătate, asta poate se va întâmpla în timp. Nimeni nu cred ca vrea sa stea într o țară în care sunt 1000 și una de probleme, fară străzi, autostrăzi, blocuri care stau să se dărâme, gunoaie, violență, bătăi, omoruri, îți este și frică ca și femeie să ieși pe stradă în România. Țara asta nu este sigură deloc, totul este corupt, fiecare face ce vrea si la ce oră vrea și nimeni nu îi opreste. Poliția nu face nimic, in spital mori cu zile. Sincer e mai rău ca în comunism. Trist sincer.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Pai se face carte si in alte tari, nu doar la noi ca a fost comunism, uite in Germania, cine nu stie nu trece, de aia putini dau bacu si mai putini se duc la facultate.

Din clasa 9-a parca, te rupe, ai si 10 ore pe zi, te rupe ca sa ramana elitele, multi abandoneaza pe parcurs.
Trafic de droguri as face si eu daca n-ar fi cu risc, asa ca na, e o metoda f ok de facut bani.
Te duci in america de sud, dai 1500 dolari pe kilu de cocaina si il dai in UE cu 30000 dolari.

Daca esti titular nu prea te mai da nimeni afara din invatamant, decat in cazuri extreme.

Pai si a luptat cineva in aceasta tara sa fie bine? Le-a fost mai usor sa plece la altii sa fie slugi acolo.
Au sarit in masa in sus aici sa ceara celor de sus sa faca tara okey? NU.

Normal ca e mai rau ca in comunismul de pana in 1977.
Pana in 77 lumea avea de munca, se gaseau de toate, era ordine, disciplina, iti facea apartamente la pret bun sa ti le permiti, se invata okey, etc. Ala era socialismul, nu ala de dupa 77, aia era o infectie de dictatura.
Deci sa nu mai ia lumea de reper anii de dupa 77.
Nu era haosul de acum.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mi se pare ok ce se întâmplă în Germania, un sistem sănătos nu ține un copil de 15 ani timp de 10 ore la școală, de obicei programul la servici este de 8 ore. Deci nu este bine. Totul trebuie sa fie captivant si educativ, avem nevoie de educatie financiară ca să stim cum sa ne gestionam banii, nu să ne luam BMW și să murim de foame un an, educatie sexuală ca să stie toată România că atunci când ai un act sexual trebuie folosit prezervativ, dacă nu vrei un copil bineînteles si daca nu vrei o boală cu transmitere sexuala, sa avem o materie in care ne sunt explicate legiile si ce drepturi avem ca cetateni, nu sa facem logaritmi sau nu stiu mai ce. Trebuie sa stim sa ne descurcam in situatii stresante, ca nu mergem la paine si doamna de acolo ne pune sa rezolvam mare problema la geometrie ca sa platim painea. Cine vrea sa faca matematica sa faca, dar sa nu ii pună pe toți in aceeasi oală. Sistemul oricum este invechit, nu este actualizat deloc. Traficant de droguri e greu sa fii in Bucuresti, dar sa iei din America si sa transporti in Europa, si de ce sa te risti? Ca ajungi sa fii impuscat in cap sau sa iti pună o bombă sub mașină ca să te prăjească de tot.
Multi observa care este situatia in Romania si pleaca pentru ca ei nu pot schimba nimic, dar asa zic toti si pleaca jumate din populatie. Este greu sa lupti pentru o țară care deja este distrusă de niste boi.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Probabil ca au 10 ore si cu ore de teme, pauza, adica acasa cand vine, nu mai face nimic.

Ca si asa daca aveai 6 ore la scoala, cand vi acasa faci teme, inveti, insa totusi nu 4 ore.
Dar poate au o ora pauza, nu stiu exact, dar stiu sigur ca au si 8-10 ore pe zi.

Si eu am zis si pe aici de multe ori ca nu au multi scoala vietii. Si ca trebuie facuta, de la educatie sexuala pana la educatie sociala.
De ex sa cunoasca copiii natura umana, sa cunoasca cum e o relatie, sa stie cum sa o gestioneze, nu sa sa se trezeasca la 30 ani ca au habar abia, dupa ce au facut prostii in adolescenta.

Dar si cu altele, descurcareala, etc.

Pai boii aia au distrus tara ca asa li s-a dat ordin de la cine i-a pus acolo, UE de ce ne-a bagat in UE? De drag? Nu, conditia nescrisa a fost sa le vindem tot ce avem, toate resursele si tot, sa facem praf invatamantul, etc.
Si lumea nu se prinde.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

Sti ce mă frustrează pe mine, că toți vorbesc cum facem noi acum, dar nimeni nu face nimic. Pe mine mă frustrează că am 16 ani și nu știu ce să fac ca să pun țara pe picioare si pe alții care ar avea putere să schimbe țara nu o fac. Ce să fac să fac petiții? Să dau tot sistemul in judecată? Nu rezolv nimic. Lumea s-a prins deja de toate chestiile dar toti vorbesc intruna fara sa facă ceva. Deci intrebarea mea este CE AM PUTEA FACE CA SĂ SCHIMBĂM ROMÂNIA? că de nu stiu cati ani nimeni nu face nimic, hai sa facem ceva, sa schimbam ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Pai si pe mine ma deranjeaza tare ca si pe tine (aici ne-am gasit), ca vad atata mizerie in jurul meu si nu pot sa fac nimic.
Dar sa ti minte ceva, nici daca erai mare nu puteai face nimic, pentru ca de unul singur nu poti, te arunca ceilalti colegi afara.
Chiar daca erai si multimiliardara (Becali cand a deranjat pe mahari, a fost inchis).

Poti face ceva doar daca interesele tale conicid cu cele ale gastii tale unde te afli, adica ceilalti mahari, altfel cucu.
Nici presedinte daca esti NU poti face ceva.

Schimbarea Romaniei se poate face doar intr-un fel:
Sa iasa milioane de oameni in strada si sa ceara schimbare de sistem, deci schimbarea constitutiei, fara asta nu poate fi bine, votezi la infinit prin rotatie mafioti, fi atenta aici:

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci sa nu iti puna ei mafia lor pe lista, sa alegem dupa care vine cu cel mai bun proiect de guvernare.
2 - Sa nu mai puna presedintele procurorul general, ca apoi sa-i faca jocurile fara sa poate fi controlat.
3 - Control la 2 ani, daca nu au inceput macar ce au promis, puscarie, si munca sa dea salariile luate degeaba inapoi.
4 - Sa nu mai exista bani privati in politica, ca apoi sa fie serviti aia care au finantat.
Doar asta se poate face si sa si mearga.
Ca daca ceri in forta, se va facea, ca aia e.

Dar asta nu se face pentru ca oamenii nici macar nu stiu ca asta e solutia, pai am zis eu aici de n ori si nu am simtit ca a inteles cineva ceva, parca vb in japoneza, nici nu prea au comentat.
A comentat sadrian46, a intrebat ce propun sa explic, am explicat si dupa aia n-a mai zis nimic.

Asa ca nu se poate schimba nimic.
Si ca dovada ca lumea habar n-are ce trebuie, e ca voteaza in prostie mafioti prin rotatie. Dar nici nu vor sa invete si sa analizeze propunerea mea.
Pai daca toate partidele-s finantate privat, cum votezi? Ca toate serversc finantatorilor.

Deci totul incepe prin ca lumea majoritara sa inteleaga ce trebuie facut, apoi sa si vrea sa faca in masa.
Eu dupa cum am zis, am informat pe multi si sa gandeasca ei, ca le iesea ca am propus bine, degeaba nene.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce spui tu presupune foarte multe riscuri, întradevăr asta trebuie făcut, dar avem nevoie de sprijin ca să demarăm așa ceva, pentru că nu ne ascultă nimeni pe noi, simplii cetățeni. Si sprijinul înseamnă mult mai multe persoane, câți nu au ieșit în stradă și nu s-a întâmplat nimic. Îi doare pe ei undeva că sunt 1000 sau 10000 de persoane în fața guvernului care strigă JOS CORUPȚIA. Nu știu exact cum a fost treaba cu Ceaușescu și cum a fost dat jos, dar ca să dăm jos oamenii corupți din guvern avem nevoie de o nouă revoluție și asta este riscant, nu ști ce se poate întâmpla. Ajungem într-o dictatură militară, mai rău ca în comunism pentru a schimba ceva și asta ar face rău României cred, pe plan economic. Nu mă pricep prea bine la politică pentru că am 16 ani, dar stiu sigur că ceva trebuie făcut. Mi-ar place să dezbatem mai mult acest subiect și să găsim rezolvări. Se poate să vorbim în privat? Acesta este emailul meu: marialarisa558@gmail.com

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Ti-am dat mail acum 21 iunie ora 00, 05.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mosotti):

V-am răspuns.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Da, vorbim acolo.

| Mosotti a răspuns:

Dupa mine notele vor fi ceva mai mici, si din cauza invatamantului online, dar si din cauza ca nivelul de pregatire al elevilor scade pe timp ce trece.

Daca vor fi subiecte mai usoare, s-ar putea sa para ca notele ar fi la fel.

| gabicoo a răspuns:

Dorinele văd că iar ne faci sâmbăta frumoasă cu întrebările tale!

Încerc să-ți răspund:
- Anul trecut subiectele au fost făcute doar din conținuturile predate în semestrul I + că au fost destul de ușoare = asta explică notele mari obținute!
- Zici că în cele 3 luni de carantină elevii au stat în casă și au învățat - te înșeli! Predau într-o școală în care mai mult de 1/2 din elevi sunt penticostali. Nu au participat la școala online nici în martie - iunie 2020, nici în noiembrie 2020 - ianuarie 2021 și nici în perioadele de scenariu galben din februarie - martie 2021. PC-ul, internetul și platformele educaționale sunt lucrul dracului religia nu le permite, etc. În schimb tekefonul, Facebook-ul, Instagram-ul și altele nu sunt! Practic acești elevi nu au fost școlarizati un an de zile.
- Anul ăsta a fost un fiasco total: notele au fost puse din burtă, elevii nu au participat la școala online invocând fie motive religioase, fie medicale, fie că nu au dispozitive sau semnal, autoritățile au mimat interesul sau s-au mișcat foarte lent tabletele promise de guvern sosind abia în ianuarie, iar ISJ-urile au pus presiune pe școli ca toată lumea să promoveze și toată lumea a promovat!
- Subiectelele vor fi ușoare dar rezultatele vor fi slabe însa nu putem anticipa un procent de promovabilitate!
Să fii iubit!
Și te rog un lucru: nu mai pune atâtea întrebări!

| aumih16 a răspuns:

Nu stie nimeni! stai linistit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu online-ul tine de educatia si disciplina fiecaruia. Daca nu a fost cineva in stare sa invete in online, oricum nu o facea nici fizic deoarece pur si simplu nu vrea sa invete. Probabil nefiind frichineli fizic-online vor fi subiecte la dificultatea de dinainte de pandemie.

| isemilia a răspuns:

Din moment ce nici nu a fost dat examenul, sa fie publice subiectele, e imposibila o estimare corecta.

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Mai mult ca sigur există elevi care n-au lucrat deloc în on-line și acum sunt în urmă cu materia, dar "procentul" tău este o exagerare.

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AlexDorinel):

Adică și eu cred că există copii care au profitat de pe urma on-line-ului, nu neg acest fapt, dar 65% e efectiv prea mult. Plus că unii din ei s-au pus cu burta pe carte odată ce s-a reluat școala fizică și și-au reintrat în ritm.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai anul trecut nu era obligatorie scoala online dar anul asta o fost :///
Nu prea mai aveți scuza
Dar privește partea buna ca s-a modificat examenul la romana cât sa fie mai ușor fata de anii trecuți