| thebest_5336 a întrebat:

Cuvantul,, Acestei" poate fi prepozitie (Gramatica) sau nu?
Va rog sa imi raspundeti, dau funda la cea mai buna explicatie.

Răspuns Câştigător
| Kamakura a răspuns:

Nu poate fi, poate fi doar adjectiv pronominal demonstrativ, pronume demonstrativ de departare si articol adjectival.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu poate fi, cuvantul Acestei este genitivul pronumelui/adjectivului pronominal demonstrativ de apropiere Aceasta, genul feminin, numarul singular. Nu poate fi niciodata prepozitie deoarece prepozitiile sunt parti de vorbire inflexibile iar din contra, adjectivele si pronumele sunt flexibile. Funda?

| Clauvdgg a răspuns:

Nu pentru ca prepozitiile sunt : de, la, pentru, cu ...etcwinking

| temugin a răspuns:

Nu
niciodata

| Kamakura a răspuns:

NU poate fi, chiare daca e langa un verb, daca ar fi langa un verb nu ar suna bine:aceasta scrie

| Furnicutza a răspuns (pentru Kamakura):

Nu, eu am citit propozitie nu prepozitie...laughing
Scuze.sad. oboseala.

| thebest_5336 explică:

Multumesc pentru răspunsuri!

| gabriel11223344556677889900 a răspuns:

Nu, cum sa fie articol!