| Zuupass a întrebat:

Daca ai notele 4 4 5 5 si iese 4, 5 treci?

Răspuns Câştigător
14 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA, e lege!
În Art.59 (Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar) scrie:
La disciplinele de studiu, la care nu se susţine teză, media semestrială se obţine prin rotunjirea mediei de la evaluarea periodică la cel mai apropiat număr intreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face in favoarea elevului.

Vei avea media 5!

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru mediile cu n, 5 profesorul te asculta si vede daca meriti sa treaca nota n+1.
Dar depinde de profesor.

| octav005 a răspuns:

Da. treci. ramane la aprecierea profesorului. daca aveai 4, 51 era altceva. asa cu 4, 5 este cu dus si intors.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da treci, din cauza ca iese 4, 50 in catalog media va fi trecuta 5, 00.

| BIoody a răspuns:

Da

| Andersen2k18 a răspuns:

Nu cred ca ti se va rotunji la 4, 50 din cate stiu ce este dupa 4, 50 se poate rotunji la 5.

| simina96 a răspuns:

Buna! Teoretic treci pentru ca se rotunjeste, dar depinde foarte mult de profesor. Eu spre exemplu aveam si profesori care nu rotunjeau cand erau fix 50 sutimi, ci peste.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Da, treci. Se rotunjeste in favoarea elevului. Daca ai 4.5 (inclusiv 4.5) treci.

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Daca ii profesoru' jegos nu treci

| Silvanos a răspuns:

Data media se rotunjeste da... daca nu ramane 4

Răspuns utilizator avertizat
| thebigdog a răspuns:

Daca la materia respectiva nu ai teza, da