| middle654 a întrebat:

Daca ai temperament melancolic din nastere, ti-l poti schimba pe parcursul vietii?

2 răspunsuri:
| MiruD a răspuns:

Depinde de fiecare in parte!

| diaac a răspuns:

Temperamentul melancolic (si celelalte trei - coleric, sangvin si flegmatic) fac parte dintr-o clasificare veche a temperamentelor. Oricum, sunt numai niste etichete care reflecta tendinta ta organica naturala de a reactiona. Ca raspuns general, din punctul meu de vedere, oamenii se pot schimba. Daca imi amintesc bine, parca in manualul de clasa a zecea scria ca temperamentul nu se schimba (te rog sa verifici informatia ca am citit-o demult). Totusi exista studii care au confirmat plasticipatea neuronala, capacitatea de schimbare la nivel neuronal, deci si a "temperamentului". http://www.psihoterapie-integrativa.eu/tag/plasticitate-neuronala/ Daca reusesti sa iti schimbi (cu efort, psihoterapie si / sau expunere la situatii diferite, multa invatare, exersarea unor comportamente diferite) gandurile, comportamentele, pana la urma vei putea schimba si patternurile emotionale (felul in care reactionezi emotional la anumite situatii). Iti poti forma noi reflexe, noi reactii. Totusi este un subiect deschis dezbaterii, ce anume inseamna temperament si cat de mult se poate schimba un om. Daca am considera temperamentul ca fiind aportul informatiei genetice, se poate schimba prea putin. Dar daca intrebarea ta se refera la aspecte practice (sa ai mai putine tendinte melancolice decat ai acum), acest lucru este perfect posibil.