| Madhu a întrebat:

Dacă ai terminat clasa a 8-a în anul 2010-2011 și ai dat capacitate la română, matematică și alegere între geografie sau istorie, dar la geografie ai picat. Diploma pentru 8 clase o primesti sau doar o adeverință?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să te duci la școala gimnazială pe care ai frecventat-o, și să soliciti la secretariat diploma de absolvire a învățământului gimnazial Vei spune că ai absolvit in urmă cu X ani etc
Eu zic să ai la tine actul de identitate și o cerere scrisă către direcțiune, pentru eliberarea diplomei însoțită de foaia matricolă, parte a portofoliului educațional.
Îți dau un model, dar tu trebuie s-o ajustezi după cerințele tale:
http://www.upt.ro/......iploma.pdf
Nu ti-o vor elibera pe loc, îți vor spune ei când trebuie să te prezinți.
Adevărul e că nu știu dacă găsești pe cineva in scoală, in perioada aceasta. Toate institutiile de învățământ sunt inchise din cauza răspândirii COVID-ului.

3 răspunsuri:
| DuckDodgers0 a răspuns:

Diploma de 8 clase o primesti, aceasta atesta doar ca ai studiat 8 clase, nu ca ai promovat examenul de capacitate

| Madhu explică (pentru DuckDodgers0):

Si dacă te duci acum, dupa 8-9 ani, ți-ar mai da diploma?

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Madhu):

Da