| TpuNewbie a întrebat:

Daca am doar licenta (cu modul pedagogic absolvit), ma pot angaja ca profesor in ciclul gimnazial din cadrul unui liceu? (Cum sunt liceele de arta, spre exemplu).
Intreb pentru ca cei cu licenta pot preda doar in cadrul invatamantului gimnazial.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Poti preda pana la clasa a 10a fara master. Incercarea moarte nu are.

16 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Fără titularizare nu pupi catedra.

| TpuNewbie explică (pentru Catrice):

Suplinitor... locuri vacante. Hello hello

| Catrice a răspuns (pentru TpuNewbie):

Se cauta doar în cazuri extreme când nu s-a putut ocupa orele libere de către cei deja existenți sau nu s-a găsit profesor care sa preia orele celui lipsa. Și dacă ar fi sa găsească, e pentru maxim un an. Și în nici un caz la vremea asta cand deja școala a început.

| TpuNewbie explică (pentru Catrice):

Mersi, deja stiam asta. Scoala respectiva e disperata pentru profesori pe acea materie.
Dar daca esti atent la intrebarea mea, eu intreb cu totul altceva.

| TpuNewbie explică (pentru Wr3nch):

Mersi mult! Asta da raspuns!

| Catrice a răspuns (pentru TpuNewbie):

Nu vad ce e diferit atât timp cat nu precizezi ce facultate ai și pe ce materie vrei sa predai.

| TpuNewbie explică (pentru Wr3nch):

Doar tu ai inteles the actual question. Restul ma omoara cu titularizarea pe-aici laughing Geez.

| Wr3nch a răspuns (pentru TpuNewbie):

Pentru ca am fost in sistem si stiu cum merge.

| Wr3nch a răspuns (pentru TpuNewbie):

Poti preda pana la clasa a 10a fara master. Incercarea moarte nu are.

| Frank51 a răspuns:

Nu te poți angaja direct. Trebuie să promovezi examenul de totularizare, și apoi să aștepți alocarea posturilor. În funcție de medie poți obține un post dorit sau nedorit. Până când dai examenul de titularizare poți ocupa un post vacant cu plata la ora, vorbind cu directorul unei școli unde vrei să predai.

| TpuNewbie explică (pentru Frank51):

Chestia asta deja am rezolvat-o, se organizeaza concurs de profesor suplinitor.
Dar eu nu asta intreb.

| Frank51 a răspuns (pentru TpuNewbie):

Citește primele 3 rânduri din nou.

| TpuNewbie explică (pentru Frank51):

Mersi, citisem deja.
Deci este sigur ca pot ocupa functie in invatamantul gimnazial la o unitate care are clasele 1 - 12?

| Frank51 a răspuns (pentru TpuNewbie):

Funcția de suplinitor, clasele 5-10

Pentru funcția de profesor după cum deja am specificat, trebuie să promovezi examenul de titularizare. Când ai promovat, funcția ta va fi de profesor la clasele 5-10.

| TpuNewbie explică (pentru Frank51):

Nu stiu daca se numeste titularizare sau examen de suplinitor, dar la ora actuala se organizeaza concurs la nivelul unitatii (nu la nivel judetean) cel putin pentru Bucuresti. Acolo m-au anuntat ca se va tine examenul. Logic ca voi da un examen.
Cheers

| Frank51 a răspuns (pentru TpuNewbie):

Dacă dai acel examen la inspectorat, sau la nivel de instituție, nu vei avea funcția de profesor, vei fi necalificat, cu plata la oră.

Bănuiesc că îți dorești să faci și acel pas, să ai funcția de profesor titular, că doar de asta ai și întrebat, de accea ți-am spus ce ai de făcut pe viitor.

| TpuNewbie explică (pentru Frank51):

In regula. Mersi!