| michael26iul a întrebat:

Daca am facut atestatul la informatica si l-am luat, ce voi fi considerat din punct de vedere profesional? Pot primi o adeverinta sa ateste ca am promovat atestatul sau o inlocuitoare a acesteia pana imi vine diploma? Ma poate ajuta daca am doar liceul la ceva?

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Eu am terminat mate-info și nu am făcut nimic cu atestatul. Nici macar la facultate profa de info nu l-am recunoscut că sa nu fie nevoie sa mai vin la cursuri. Așa că doar cu el nu cred că poți face mare lucru.

| Rd79 a răspuns:

La ce dracu poate sa iti foloseasca prostia aia?
Stii informatica? Te pricepi la C?

| MaRIAN9889 a răspuns:

Hei, tocmai marti trebuie sa prezint atestatul. Sunt pe profil economic si abia astept sa termin. Iti dau exemplu la mine. Eu daca iau atestatul, pot fi contabil primar, fără facultate, dar cu tot cu facultate pe domeniul respectiv as fi putut sa fiu sef contabil si sa primesc ceva mai mult la salar.

Asa e si la informatica. Tu cu atestatul poti lucra in IT la ceva, dar daca va fi vorba despre ceva mai sus in it/informatica vei avea nevoie si de facultate.

| michael26iul explică (pentru MaRIAN9889):

Din ce am inteles eu de pe net, sunt considerat ca fiind programator cu cunostinte la nivel mediu. Daca e sa nu promovez bacalaureatul as spune ca pentru mine e suficient. Poate o specializare sau ceva pe viitor.

| MaRIAN9889 a răspuns (pentru michael26iul):

E corect cum zici. Dar totusi incearca si sa promovezi bacalaureatul. Nu sti cand iti va prinde bine. Plus ca dupa sunt sanse sa iti fie mai greu sa il dai.