| Laur195 a întrebat:

Daca am fost sanctionat pentru viteza si am semnat procesul verbal si l-am primit pe loc mai vine si acasa amenda? Sau nu?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu mai are ce sa vina acasa.
Mergi cu procesul verbal sa platesti amenda.
Nu stiu cum mai e acum, dar ultima data cand am platit o amenda, se recomanda sa merg cu copie dupa proces verbal si chitanta, la politia pe raza careia am fost sanctionat. Altii nu au mers si nu au patit nimic. Teoria era ca poate aparea ca datorie la impozite, daca nu se comunica plata.

| FerLin a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am fost la primarie la impozite si taxe si am platit acolo amenda in baza provesului verbal de constatare. Deci daca mergi la Serviciul de Impozite si Taxe al primariei, nu are de ce sa-ti mai vina in debit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FerLin):

La fel am platit si eu acum cativa ani, si mi-au recomandat sa o transmit la politie. Am lasat acolo copii, la agentul de serviciu, a zis si el ca asa se face. Ma rog, se facea atunci. Poate nu mai e de actualitate.

| SuperCoolDude a răspuns:

Te iau mascații pe sus laughing

| Fr13nd a răspuns:

Trebuia sa primesti o copie. Suma de plata apare la servciul de impozite si taxe locale. Amenda o poti contesta in 30 zile la judecatorie, daca ai motive.