| Sara1781mar a întrebat:

Daca am la matematica 2 de 7 si o data pusa in catalog se poate sa raman corigent?

8 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Depinde. Daca ai doar doi de 7, media pe acest semestru va fi 7. Daca media ta din semestrul 1 este 2 sau 1 atunci da. Daca este 3 vei avea media anuala 5, asadar vei trece, cum se spune.

| isemilia a răspuns (pentru isemilia):

3 sau mai mare *

| Sara1781mar explică (pentru isemilia):

Pe semestrul 1 am nota 8
Dar doamna vrea sa ma lase pentru ca nu prea am venit la școală am avut niste probleme

| isemilia a răspuns (pentru Sara1781mar):

Daca ai media 8 pe primul semestru este imposibil, mai ales fiindca ai doua note de 7. Doar daca ai fi avut media 1 (doar note de 1) ar fi putut, altfel iti iese peste 5 media anuala.

| Sara1781mar explică (pentru isemilia):

Pai eu am înțeles ca imi mai trebuie doua note. Daca nu mai iau inca doua note trec clasa

| isemilia a răspuns (pentru Sara1781mar):

Daca nu iti incheie situatia... Corect. Il / O poti ruga pe profesor / profesoara sa te mai asculte, dar presupun ca iti va trece inca 2 note pana la urma, desi cu 3 ore pe saptamana (din moment ce ai nevoie de minim 4 note in total) e mai grelut.

| Crescent a răspuns:

Media se face adunând notele și împărțindu-le la cate sunt. Ca sa ramai corigent pe un semestru, trebuie sa ai media sub 5. Chiar și cu 5 treci. Iar pentru că tu ai doi de 7, ai putea să iei și nota 2 că tot treci. Note la o materie îți trebuie tot atâtea câte ore ai pe săptămână plus inca una dacă vrea profesorul

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Sa ramai corigent cu 7? Niciodata! Ramai repetent doar daca ai note de 6, sau mai mici de 6.Sau daca iti iese media 6. Dar acum zici ca ai doar doua note. Ceea ce e ciudat.La materiile care se practica zi de zi, trebuie puse cate 4-5 note pe semestru.Incearca ca urmatoarele doua note pe care le iei sa fie mai mari ca sa fii sigur in caz de ceva.
Nah, bafta la scoala!