| anonim_4396 a întrebat:

Daca am notele 10, 9 si 4 ce medie imi iese?

Răspuns Câştigător
| Savu4iosif a răspuns:

Media generala se face in felul urmator: (a+b):2=c sau (a+b+c):3=d se face suma cifrelor si rezultatul lor impartit la cate sunt.
I cazul tau media va fi (10+9+4):3=7,66 si in catlog o sa fie 8 deoarece se rotunjeste la 8.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Adevarata intrebare este cum ai reusit sa iei note de 10 si 9 daca nu esti in stare sa calculezi o medie

| 81661 a răspuns (pentru johnnny123):

Am intrebat ce medie am nu daca sunt prost

| 81661 a răspuns (pentru Savu4iosif):

Mulțumesc!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru 81661):

Da, dar in acelasi timp ai dovedit ca esti, pentru ca, cum se calculeaza o medie trebuia sa stii SI sa fi frecat in draci din clasa a doua
nu imi spune esti de fapt clasa intai si nu ai auzit de adunat toate notele dupa care impartit la numarul de note ca sa obtii media?
sau ai lipsit la ora aia si nu ai calculat nici o medie niciodata

| Savu4iosif a răspuns (pentru 81661):

Cu placere!