| AnaAna23 a întrebat:

Dacă am scris la subiectul 1 exercițiul 1 sinonim pentru apărea venea e bine? Ca in barem e doar un exemplu

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sinonime cu „a apărea" sînt „ a se ivi" sau „ a se arăta".
A apărea are sensul de ceva aproape simultan momentului acțiunii, imediat acestuia.
„Venea" exprimă o acțiune îndelungată, de durată.
Pe cel care-ți apare în față îl sesizezi în cîteva fracțiuni de secundă.
Pe cel care „vine" îl remarci cu mult înaintea momentului exprimat de acțiune.

| Adry05 a răspuns:

Mnu, nu prea are legatura. Se ivea era bun. Nu cred ca ti-l considera.

| just4ubr2015 a răspuns:

O sa te penalizeze pentru asta la punctaj

| Alexa1234a a răspuns:

Nu știu...și eu am făcut prostia de a căuta ca sinonim un sigur cuvânt.
Chiar dacă știam că a se ivi e bun

| Maria2470 a răspuns:

Depinde si de cine corecteaza, dar nu cred ca este un raspuns bun

| Koz_Kosmin_1994 a răspuns:

Am pus reapărea e bun?