| curiosu1095 a întrebat:

Daca am terminat clasa a XII-a am dreptul sa primesc somaj? Dar daca ma inscriu la o scoala postliceala mai am acest drept? Am inteles ca daca te inscri la facultate nu mai primesti... e adevarat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă îţi continui studiile, atunci NU ai dreptul la Şomaj!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul, dar numai daca nu-ti gasesti sau nu-ti ofera un loc de munca si nu urmezi studii superioare sau post liceale.

| lixu16 a răspuns:

Da, e adevarat daca este inscris la o forma de invatamant, nu primesti indemnizatia de somaj. Dupa ce termini studile vei putea beneficia de acest drept. Sper sa nu fie nevoie si sa gasesti un job. happy Succes!