| Trex157et777 a întrebat:

Dacă am un 5 in teza si un 4 dă 4.50! Întrebarea mea este ca acel 4.50 se va rotunji la 5?

P.S:La matematică

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu asa se calculeaza media la o materie cu teza si nu este destul o nota, trebuie sa ai atatea note cate ore ai pe saptamana.
Am vazut ca ai spus ca ai 3 ore atunci trebuie sa ai cel putin 3 note.
Conform Regulamentului-cadru, citez:
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de profesor!
Dar te va asculta oricum, ca nu se poate inchide media cu 1 singura nota la oral, iar aceea va fi decisiva pentru medie.
Ai nevoie cel putin 6, ca sa fii sigur ca nu ramai corijent.

| sierra1 a răspuns:

Câte ore ai pe săptămână?

| sierra1 a răspuns:

Mai capeți min. 2 note!

| Bizon95 a răspuns:

Ioandelasal ti-a dat raspunsul absolut corect dpdv legal

insa, practic, din cate stiu eu invatamantul romanesc, te v-a trece SIGURRRRRR, pentru ca profesorii nu vor corijenti la toamna (li se imputa lor, ca nu sunt in stare sa invete elevii)

TOTUSI, asta s-ar putea intampla in al doilea semestru, sa corecteze nota, iar in primul sa iti lase media mai mica decat 5 ca poate, poate te motiveaza si inveti in urmatorul semestru

insa astea sunt lucruri care nu se spun pe fata (toti vor sa fie politically corect), insa eu le-am vazut cu ochisorii mei mici big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de profesor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa accepti un test si sa pui pe cineva sa te ajute sa iei macar inca un 5 deoarece depinde de profesor si de cate ori ti-a atras atentia.

| Trex157et777 explică (pentru anonim_4396):

Dar profa de mate mi-e si dirigintă si e destul de buna cu noi! Sper sa ma treaca ca stiu ca mai am nevoie de inca o nota

| Vikaa a răspuns:

Fiind medie semestriala, da, dar cateodata ramane la latitudinea profei/profului, in mod normal se rotunjeste fiind medie semestriala, daca era anuala nu se mai rotunjea

| Cristi4u90 a răspuns:

Salut, in cazul tau o sa scapi. Rotunjirea: dacă numărul din dreapta ordinului rotunjit este mai mare sau egal decât 5 se adaugă 1 la ordinul rotunjit si cifrele din dreapta ordinului rotunjit devin 0. dacă numărul din dreapta ordinului rotunjit este mai mic decât 5 atunci cifrele din dreapta ordinului rotunjit devin 0.

| Dark2 a răspuns:

Pai, daca ai doar 4 si 5 in teza nu iti iese media 4, 5 ci 4, 25 pentru ca media semestrială se calculeaza astfel: (media notelor din oral × 3 + nota la teza) : 4; deci o sa iti iasa 4, 25 dar nu cred ca o sa iti incheie media cu o singura nota ai nevoie de minim 2 note la o materie ca sa iti incheie media