| Speranta12 a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti voi ce ati vrea, ce materii ar trebui sa studieze elevii la o scoala demna de anii 2020?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi cateva materii de baza, care lipsesc cu desavarsire:
- bune maniere
- folosirea eficace a banilor si notiuni economice de baza
- notiuni juridice de baza
- modul de viata sanatos
- educatie sexuala si familiala
- notiuni de baza de lucru de mana, mici reparatii necesare in jurul casei omului
- notiuni de prim ajutor
- notiuni de supravietuire in diferite situatii (inclusiv tabere dedicate in vacante).

Pe scurt: pregatirea elevilor pentru VIATA.

| Adry05 a răspuns:

Română, limbă străină la alegere, biologie dar învățată calumea pe o machetă sau ceva, chimie învățată practic prin experimente și numa lucrurile utile, fizică învățată tot așa practic, matematică dar la un nivel mai puțin avansat (cel puțin în clasele mici primară-generală), educație civică în fiecare an în care să învețe cum să se comporte în societate, reguli de bun simț etc., educație sexuală unde să li se explice cum funcționează corpu uman în ce înseamnă reproducere, protecție, boli cu transmitere sexuală, activitatea hormonală și totodată să li se insufle și niște valori de genu că nu e ok s-o faci cu oricine și de la o vârstă când n-ai prea multă responsabilitate. Aș băga și desen și muzică dar într-un mod în care cei care n-au talent să nu se simtă stânjeniți. Diversitate de sporturi din care să-și aleagă : minge de fotbal, volei, badminton și fiecare să facă ce sport vrea cât timp face sport. Educație financiară unde să li se explice cum se fac banii, ce sunt taxele, cum funcționează ele, cum să-și gestioneze banii etc. Aș mai băga și geografie și istorie dar învățate informații care chiar contează nu toate prostiile care se învață și aș prefera metode mai interactive cum ar fi documentare, dezbateri etc.
Aș scoate prostia aia de bac și aș introduce o singură probă, să se poată da la o singură materie în funcție de interesele, pasiunile și nevoile copilului. Și aș adopta stilul american cred unde elevii să-și aleagă ce materii să facă la liceu.

| PainTech a răspuns:

Eu as zice o "materie" noua care consta in cautarea si gasirea informatiilor CORECTE, coerente si relevante pentru subiectul ales pe internet sau in diverse surse. Ceva in genul acesta, putin mai avansat : https://www.youtube.com/playlist?list=PL8dPuuaLjXtN07XYqqWSKpPrtNDiCHTzU

Nici macar nu poate fi numita "materie", ci cateva lectii care pot fi incorporate in ora de TIC sau dirigentie. Daca o bagi pe asta toate celelalte sunt aproape irelevante. Te intereseaza un subiect - inveti singur. Cred ca in 2020 elevii ar trebui sa fie in stare sa invete in mod INDEPENDENT. E imposibil ca scoala sa invete pe toata lumea tot, si in acelasi timp sa faca informatia relevanta pentru toata lumea. De ce sa nu ii inveti sa invete?

Mai degraba, decat sa se adauge materie la mormanul de chestii in mare inutile ar trebui sa se scoata ce e nefolositor pentru marea majoritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lb maternă (română), matematică, Biologie, Educație Financiară, Educație Sexuală, Cultură Civică, Geografie, Istorie, Fizică si Chimie, Informatică și Psihologie. După părerea mea acestea sunt cu adevărat folositoare și care te pregatesc pentru viață și job-urile actuale. Ah! Și să se reducă orele: în loc de 6-7 ore cât stai pe zi la liceu, să se reducă la 5 ore pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educatie financiara, educatie sexuala, studii de gen

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

La studiile de gen ce se studiaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

De ce esti terf?

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Poftim? Am cautat "terf" in dictionar si nu i-a gasit definitia https://dexonline.ro/definitie/terf

Si totusi, ce studiaza elevii la studiile de gen? N-am mai auzit de asa ceva in scoala romaneasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Studii de gen = LGBTIQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria Religiilor, Cinematografie, Limba arabă intensiv (viitoare limba a Europei)

| troleibuz a răspuns:

Ce inseamna "materii demne de 2020"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Adică materii care să te pregătească pentru prezent-viitor, nu pentru trecut. Materii care să te pregătească pentru meseriile actuale, noi apărute.

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Meseria de influencer?

| Speranta12 explică (pentru troleibuz):

Influencerii sunt niste vanzatori de toata jena

| troleibuz a răspuns (pentru Speranta12):

Meseriile de baza sunt aceleasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Sau vlogger.

| Speranta12 explică:

Nimeni n-a pomenit de educatie culinara, sa inveti sa gatesti sanatos, cum sa te alimentezi. Sa invatam ce inseamna acele ingrediente greu de inteles de pe etichetele produselor alimentare din comert, ca sa facem alegeri mai bune. Sa inveti cum se asociaza alimentele si ce sa mananci in functie de bolile pe care le ai.

| aneliram a răspuns:

Romana(sau ce limba se vb in tara respectiva), matematica, limbi straine, informatica cele mai importante dupa parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| ioan452 a răspuns:

Limba Romana, Matematica, Educație Financiară, Ore de Dezvoltare Personală, Mai multe Ore de Dirigenție și Limbi Străine.