anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ati fi avut depresie și anxietate, ambele relativ foarte severe, ati spune cuiva acest lucru? Cuiva random sau din zona? Sau ar fi un lucru foarte greșit având în vedere ca ulterior ati fi marginalizat, stigmatizat,considerat nebun? Spun asta, ca asa e romanul si tiganul, nu mai sa judece știe, sa critice fără sa cunoască prin ce o trecut persoana respectiva, de bârfe din gura romanului nu mai scapi,ca asa sunt majoritatea fără educație, pun eticheta eronata fără sa cunoască. Cel mai urat lucru este,zic eu, ca cei din zona si-au dat seama ca am probleme, când ma vad se uita foarte atent spre mine și chestia asta când se manifesta anxietatea ma sufoca, plus ca se vede și după chip ca am probleme ca sunt foarte crispat câteodată, știu sigur ca lumea ma bârfește și denigrează, dar nu au sânge în instalație sa îmi spună în fata. Mi se întâmplă uneori de la anxietate sa îmi tremure fata, sprâncenele, de câțiva ani, deci efectiv pot controla acele stări. Oare mai am șanse sa fiu în viitor de exemplu cu o fata din zona daca eu sunt bârfit ca sunt cu astfel de probleme? Voi fi marginalizat? Sa nu mai spun ca foarte mulți romani și rromi sunt atât de inculți ca nici nu știu ce e anxietatea sau atacurile de panica și cred ca ești nebun, ca ai alte boli mult mai grave dacă te vad în asemenea ipostaze pe strada, public, dar ei nu știu ca omul ala a fost de exemplu de 2 ori olimpic, de trei ori consecutiv premiant la invatatura,asa ca il tratează ca atare,asa îl vad în unele zile proaste asa îl considera,un nebun. Asa ca ce sfaturi îmi puteți da,cum sa le schimb părerea dacă eu nu prea sunt sociabil și nu prea vorbesc cu necunoscuți? Voi fetelor i-ati acorda o șansă unui băiat cu astfel de probleme? Sau l-ati considera nebun?
Eu ma gândesc serios sa îmi pun capăt zilelor, depresia am de mulți ani dar am ascuns-o bine, dar anxietatea m-a pus în ipostaze de cacao, având în vedere ca se manifesta câteodată prin tremur al întregului corp și o fata de om crispat, efectiv îmi jucau sprâncenele de la acele emoții extrem de puternice în public și nu le puteam controla. Sa le spun oamenilor cu ce ma confrunt? Sau sa îmi vad de treaba? Încă o data întreb: voi fetelor, doamnelor ati sta cu un bărbat ca are astfel de probleme? Care nu deranjează pe nimeni și vorbește politicos!?

E foarte trist,atâtea persoane au anxietate si nimeni nu își da seama, la mine și-au dat toți din zona, fiindcă anxietatea mea este extrem de severă sau poate toate fobiile sociale sunt asa grave nu știu, cert e ca lumea si-o dat seama și nu știu dacă va mai sta vreo fata/femeie cu mine având în vedere ca am mulți dusmani care ma bârfesc.


Sunt boscheți care nu au probleme de astea, inculți, handicapați si nu au asa ceva și am eu care am fost foarte bun la învățătură, fotbalist și fotomodel, deci eu cred ca sunt văzut mai rău și decât aia!

Ce naibii sa fac? Nu îmi rămâne decât sa imi pun capăt zilelor, am rămas fără părinți, prieteni, am o familie de cacao (indiferenta) și stau foarte prost și cu banii, am spart o gramada de bani pe panarame, mi-o murit mama si am zis sa îmi fac toate plăcerile înainte sa îmi pun capăt, dar culmea, nu mai am simțit sa ma sinucid.

Scuzati-mi greșelile, dar am ajuns la capătul puterilor, aseară am vrut sa îmi pun capăt, dar am zis sa mai lupt.
De 17 ani ma lupt cu o depresie severă, nu stiu ce sa mai fac sa scap de problemele astea

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Depresia și anxietatea sunt două probleme cu care o mulțime de persoane se confruntă și duc o bătălie zi de zi, însă foarte puțini admit acest lucru deschis tocmai din cauza fricii de a nu fi marginalizați și stigmatizați de societate.
Trăind într-o lume a tehnologiei, & in " secolul vitezei " depresia și anxietatea sunt la fel de comune precum răceala happy

Dacă consideri 100 % că cei din jur te vor înțelege și te vor sprijini, e ok, să le spui, să împărtășești cu ei problemele tale, dar pentru asta ai nevoie de persoane foarte deschise la minte sau pur și simplu de persoane care au trecut ei înșiși prin același lucru, nu poți să spui oricui prin ce treci, unii nu pot sau nu vor să înțeleagă!

Fii atent cui te confesezi, însă dacă poți împărtăși cu cineva problemele tale, fă-o!

Tu, confruntandu-te cu astfel de probleme de așa mult timp ești un adevărat învingător! Nu te da bătut! Fiecare zi e o luptă pe care trebuie so câștigăm!
Fi puternic! Fi învingător!