| xSega a întrebat:

Dacă bei câte o bere două pe zi devii dependent?

Răspuns Câştigător
| IFeelS0Alone a răspuns:

Nu este adevarat, dependenta de bere este o tampenie. Berea este incadrat la alimente (daca mananci o paine pe zi devii dependent de paine?). Berea este printre cele mai sanatoare bauturi, aceasta fiind foarte bogata in vitamine si minerale. Dependenta este ceva ambiguu, sunt oameni ce se lasa de fumat dintr-o data si oameni ce se tot lasa de ani de zile dar tot fumeaza. Poti bea bere linistit atata timp cat nu iti face rau nu ai de ce sa iti faci griji.

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă te limitezi la o bere pe zi, nu.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Bondarel99):

Cum "nu", daca bei zilnic? Bere, ciocolata, tigari, sex, televizor, orice lucru pe care-l accesezi, iti face placere si doresti sa il faci mereu inseamna dependenta.

| Bondarel99 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Ma gandesc ca nu o sa bea zilnic timp de 1 an sau mai mult. Si eu ma uit zilnic la tv dar nu inseamna ca nu pot sa traiesc fara sa il deschid.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca bei in fiecare zi, posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mi se pare mult daca bei zilnic, la cateva zile cate una, doua, e ok.

| KillaNoFilla a răspuns:

Dependent devi daca o bei sa scapi de stres sau de durere fizica la fel e si cu drogurile.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Berea nu te ajuta la nimic. Mai mult iti strica sanatatea. Da, cu timpul poti deveni dependent.

| georgyanaaa a răspuns:

Nu daca bei mereu da vezi cum faci

| VICTORTPURO a răspuns:

Depinde de persoana, dar nu recomand consum zilnic, probabil nu vrei sa ai probleme cu ficatul de pe acum, iti spun din propria experienta, eu eram consumator constant si apoi au aparut si consecinte, un consum moderat este ok, 2-3 ori pe saptamana.

| Istoriaeocomoara a răspuns:

IN FIECARE ZI?
Da deveni un obicei ca si bautul apei

Da da dependenta si iti recomand sa le mai raresti pana nu ajungi mai rau la vodka sau altele.
Altfel la batranete o sa fii praf cu neuronii si memoria si posibil chiar cancer la ficat(ciroza)

Betia si alcool-ul in exces distrug capacitatea de a gandi si judeca rational si a fi constient de actiunile tale ca om.

| xSega explică (pentru Istoriaeocomoara):

Nu mai consum de ceva vreme dar avusesem o perioadă când în fiecare zi se găsea cineva să zică să bem câte o bere

| Pavell a răspuns:

Nu e adevarat! Cine a mai spus si prostia asta?