| anonim_4396 a întrebat:

Daca Britanicii au votat excluderea lor din UE, inseamna ca romanii nu vor mai avea niciun drept acolo, ca in alte tari gen America?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au votat iesirea (nu excluderea) din UE si aceasta va deveni efectiva in cel puti 2 ani si abia dupa ce Parlamentul britanic o s-o aprobe.
Pana atunci Marea Britanie ramane in UE, cu tot ce presupune aceasta, inclusiv drepturile oricarui cetean din tarile UE.
Abia dupa definitivarea iesirii si in functie de ce se va hotari s-ar putea sa fie unele probleme, mai ales privind dreptul de libera circulatie (s-ar putea sa fie nevoie de viza), de munca si de stabilire in MB.
Si dupa aceasta vor exista conditii de circulatie, munca si stabilire, doar ca vor fi ceva mai restrictive decat in prezent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a zis ca romanii nu au drepturi in SUA? sunt mii de romani care lucreaza si locuiesc legal in SUA cu drepturi depline.

Singurul lucru care va fi luat romanilor va fi probabil facilitatea de a intra in Uk doar cu buletinul si cam atat

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, UK nu a iesit inca din UE si va mai dura o perioda de ani lungi probabil pana cand vor reusi sa iasa. Pe termen scurt, nu va fi nicio problema.
Si in plus "suntserios" are dreptate.