| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva doreste sa devina profesor unievrsitar cand poate preda pentru prima data? Inca din timpul doctoratului sau dupa ce il termina?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

După absolvirea facultătii, dacă sunt mai mulți candidati pentru un post, se va da un concurs, pentru ocuparea postului de preparator universitar. Cine e admis, poate preda, incepând de atunci.
Apoi, se va inscrie si la doctorat.
Gradele didactice ar fi asa: preparator universitar, asistent universitar, lector universitar/şef de lucrări, conferenţiar universitar, profesor universitar.

| siriusblack98 a răspuns (pentru floresdemayo):

Strict din pura curiozitate a unui necunoscător, aproximativ câți ani ar dura tot chinul ăsta? Adică mie unul mi se pare un proces lung de tortură

| Alexx234qw a răspuns (pentru floresdemayo):

Dupa ansolvirea facultatii? Nu si a masterului?

| Frank51 a răspuns:

Poti să predai ca si asistent, când ești la master. Exista multe grade până când ajungi profesor, lector, conferentiar, sef lucrări, si abia apoi profesor.

| Alexx234qw a răspuns (pentru Frank51):

Inca de la master? Sigur? Asta e un lucru foarte bun. Credeam altceva.

| Frank51 a răspuns (pentru Alexx234qw):

Dacă te înțelegi bine cu un profesor, iti poate da cursurile lui, si el rămâne să facă laborator, sau invers. Se practică des acest lucru, chiar dacă nu vrei neapărat să profesezi pe viitor, ci doar să faci niște bani.