| Joker3134 a întrebat:

Daca consumi in mod exagerat doar bere, credeti ca dauneaza? distruge ficatul si mai multe? eu stiam ca doar vodka face asta.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pancreasul are de suferit cel mai mult, dar, ajuta si rinichi berea

| doctorandus a răspuns:

Alcool fara mancare este o reteta pentru Korsakov (un fel de Alzheimer pentru tineri).

| Catrice a răspuns:

Auzi la el, doar vodca dăunează...
Atunci JD nu face nimic? Palinca e sănătoasă în cantități mari, nu?
Orice tip de alcool în cantitate mare dăunează întregului organism.

| Frank51 a răspuns:

Orice in cantitate exagerata dauneaza. Daca stai aplecat 5 ore pe zi timp de 5 ani, ramai cocosat.

| NLS a răspuns:

Berea din zilele noastre nu e totuna cu berea de la origini.
In ziua de azi se folosesc o multime de chimicale pentru a grabi procesul de fermentare, iar unele, (Reed's de exemplu) sunt pline de coloranti, arome si conservanti, insa foarte putin de "bere"...

Tuborg si Beck's contin si ele multe prostii, din cate am auzit/citit.

Daca nu faci abuz, si bei ceva "de calitate" (notiunea asta ramane totusi sub semnul intrebarii, un pret ridicat nu garanteaza calitate neaparat), esti in siguranta.
Daca obisnuiesti sa bei mai mult de 4-5 pe zi, si practici sportul zilnic, asteapta-te mai incolo la ce e mai rau.

| Rd79 a răspuns:

Ce dracu de prostie e asta? Ce legatura are ce bei?
Conteaza cat alcool bagi in tine zilnic, nu bautura (atata timp cat nu este o bautura super tare, gen 80 grade care arde esofagul si stomacul).

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Evident ca dăunează ca orice alt lucru făcut sau consumat in mod exagerat.
Eu consider ca ar trebui sa te gandesti la sănătatea ta și sa o pui mai presus de toate.