| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Dacii nu ar fi cuceriti și încă ar fi până acum, ce s-ar întâmpla? eu cred ca am trai mai bine fără mucegaiul de PSDragnea

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Nu romanii/dacii sunt repsonsabili de Dragnea
ci Stalin, dar mai ales Anglia, Franta si America, CARE NE-AU VANDUT LUI STALIN, DUPA CEL DE-AL DOILEA RAZBOI MONDIAL

daca nu am fi avut 40 de ani de coMUISM, nu ne-ar fi fost torturati si omorati liderii democratici, si am fi avut rege (care tine in frau politicienii daca se lacomesc prea tare) atunci nu am fi avut "placerea" unor JIGODII, ca Iliescu, Ponta sau Dragnea

17 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

De cand a intrat comunismul in Romania s-a stricat tot, partea proasta e ca tot comunistii sunt la putere.

| AFR81 a răspuns:

De fapt, dacii au fost, intr-adevar, cuceriti, dar nu exterminati. Noi ne tragem din daci si din romani. Faptul ca, la acea vreme, Traian a anexat teritoriile pe care locuim noi, astazi, a fost un lucru benefic, dacii fiind mai mult decat dornici sa adopte o cultura superioara. In fine, asta e o explicatie asa, ca sa ai si tu o idee. Intrebarea e super prosteasca.

| ziftode a răspuns (pentru AFR81):

Asta e istoria "OFICIALA" rromineasca
strainezii cred despre noi ca suntem romani, nu daci, iar dupa ce au fost tradati si au pierdut o legiune in Galia, atunci cand au cucerit Dacia, romanii au EXTERMINAT in stanga si dreapta, ca sa nu mai pateasca la fel ca in Galia

iar una dintre doveziile cele mai elocvente este limba romana, noua romanilor ne e cel mai usor sa invatam italiana (adica limba care a evoluat direct din latina), foarte usor spaniola si destul de usor franceza, in shimb tuturor celorlalti vorbitori de limbi neo-latine le e foarte greu sa invete romana pentru ca "citez": "prea multe exceptii"

alta dovata e ca Dacii erau rezultatul primelor migratii din India, ERAU UN FEL DE TIGANI (NOOOOO SHlT, oricat ti-ar place tie sa NU crezi asta) si totusi noi in Romania vorbim o limba latina cu toate ca SUNTEM INCONJURATI DIN TOATE PARTILE DE TARI CU LIMBI SLAVONE sau neo-slavone

| AFR81 a răspuns (pentru ziftode):

Romanii, noi, cei de astazi, ne tragem din daci si romani si punct. Dacii nu erau nicidecum proveniti din India. Asta e una dintre cele mai mari prostii pe care le-am auzit vreodata. Mai erau si blonzi cu ochi albastri mare parte dintre ei, cu siguranta veneau din India... Citeste carti despre istoria Romaniei, nu articole idioate de pe internet pe care le poate scrie oricine.

| ziftode a răspuns (pentru AFR81):

Retardata mica, ai intrat pe vre-unul din link-urile mele?!?
acolo scrie mare, tare si FOARTE LAT: Indo-European
evident ca NU vrei sa crezi, cum NU vrei sa crezi ca dacii au fost exterminati, iar eu am vazut asta cu ochisorii mei mici si porcini in doua documentare diferite, inclusiv explicatia aia cu legiunea tradata si exterminata in Galia
si de unde stii tu ca erau blonzi cu ochi albastrii? esti nemuritor si ai fost in "vizita" pe vremea aia?!?

esti la fel ca aia care cand aud ca ne tragem din maimute, se suie pe pereti de oroare si il iau pe D-zeu in brate

| AFR81 a răspuns (pentru ziftode):

1. Romanii nu aveau niciun interes sa extermine populatia bastinasa. Zona a fost intens exploatata, bogatiile fiind trimise la Roma. Asta e o problema intens dezbatuta de oamenii de stiinta romani (vezi Constantin Daicoviciu, Hadrian Daicoviciu, Constantin C. Giurescu, Vasile Parvan, Florin Constantiniu si multi altii. Sau, de fapt, ei sunt prosti, nu? Tot ceea ce scriu ei e fals, doar ceea ce cititi voi pe internet e adevarat.)
2.Au ramas marturii de la autorii antici, de acolo stiu ca erau blonzi si cu ochii albastri. Dar tu habar n-ai, pentru ca tu citesti link-uri idioate. Vezi ca au scris despre ei, printre altii, Herodot si Dio Cassius, iar Iordanes, care a dorit sa faca o istorie a gotilor, i-a confundat, din fericire, cu getii si a inceput sa culeaga informatii despre ei. Stiai asta? Nu prea cred.
3. "Indo-european" nu e nicidecum acelasi lucru cu "indian".
4. Ce ai vazut in documentarele alea? Au stat aia sa filmeze in 107 cum romanii ii exterminau pe daci? Sau au facut poze? Vezi, mai bine, ca sunt reprezentari pe Columna lui Traian care sustin ceea ce iti spun. Mai exista si dovezi lingvistice, dar si obiecte de cult apartinand, cu siguranta, dacilor, confectionate de mestesugari mult dupa 106. Dacii aveau un anumit stil, destul de simplist. Nici romanii nu debordau in frumusete, insa se poate face o diferentiere. Si o sa-mi spui acum de unde stiu, am stat langa acel olar? Nu, fratele meu, dar exista metode de datare destul de precise in arheologia moderna. In lingvistica nu sunt specialist si mi-a fost foarte greu sa inteleg ceea ce am citit, insa chiar si asa, dovezile unei continuitati daco-romane la nord de Dunare sunt evidente. Daca ai citi si tu oameni de stiinta...
5. Pacat de voi ca ignorati lucrarile unor oameni care si-au dedicat toata viata acestui fenomen, care au studiat in arhive si, in special, pe teren, prin sapaturi arheologice si care si-au pierdut timpul punand pe hartie tot ceea ce au descoperit pentru ca noi, cei de astazi, sa-i putem cunoaste pe stramosii nostri mult mai lesne. E mai destept unul care a citit nu stiu ce carte si care a auzit nu stiu ce autor obscur cum vorbea aiurea si, in necunostinta lui a luat de bun tot ceea ce s-a spus acolo, urmand sa asterne si el, la randul lui, pe internet, crezul sau. Si, grav de tot, sunt multi ca tine. Nu-i asa ca nici copiii nu o sa ti-i vaccinezi ca sa nu faca sindrom Down? Nu stiu de ce am stat sa iti explic toate astea ca oricum nu o sa intelegi.
6. Vezi ca se scrie "vreunul" si "albastri". Ce valoare mai au spusele tale cand nici macar nu stii sa scrii corect?

| ziftode a răspuns (pentru AFR81):

"1. Romanii nu aveau niciun interes sa extermine populatia bastinasa"
aici m-am oprit din citit
MAMANCI RAHAT CU BOTUL PLIN
AM SCRIS DE VREO 3 ORI CA ROMANII AU FOST TRADATI **SI** EXTERMINATI IN GALIA

DECI AVEAU UN INTERES MAJOR SA EXTERMINE POPULATIA, CA SA NU SE INTAMPLE DIN NOU

lasa IMBECILELE de manuale de istorie RROMINESTI si vezi ce se intampla de fapt, altfel esti

COMPLET PE DINAFARA!

| AFR81 a răspuns (pentru ziftode):

Pai poti sa scrii si de 10 ori, ca tot o prostie fenomenala ramane. In fine. Mai am si eu un coleg la facultatea de istorie pe care o urmez (vezi, spre deosebire de tine, eu am cat de cat studii in domeniu) care ne omoara cu teorii despre reptilieni si chestii din astea. Nu e chiar asa de idiot ca tine (una dintre putinele dati cand jignesc pe cineva aici, dar tu o meriti cu prisosinta), dar tot pe acolo. Bine ca sunteti o minoritate si atunci cand va expuneti teoriile astea absurde, sunteti contrazisi imediat sau marginalizati. Imi pare rau ca am incercat sa iti explic, destul de argumentat, unele chestii. Oricum, un om normal, daca va citi discutia noastra, te asigur ca imi va da mie dreptate. Si tine minte si nu mai spune la altii niciodata pentru ca te faci de ras: dacii nu au fost exterminati. Asta a fost ultima data cand iti scriu ceva.

| ziftode a răspuns (pentru AFR81):

Esti pe dinafara mama, sincer
prost esti TU nu eu, ca te duci si votezi niste oameni CARE NU MERITA, si EVECTIV PIERZI TIMPUL DEGEABA
iar ce faci aici acum E PROPAGANDA **IMBECILA** LA VOT, vobesti de parca votul ar avea vreo importanta sau valoare oarecare, ATAT TIMP CAT NU AI CU CINE SA VOTEZI, PENTRU CA TOTI SUNT LA FEL DE HOTI!

mai bine te lasi de sportul asta, cu propaganda pe aici, sincer, du-te si fa propaganda pe la sate si convinge-i pe aia sa nu mai voteze cu pesedeul, poate asta ajuta cu ceva, insa oricine o sa ajunga in locul lor la putere, OR SA FURE SI MAI MULT, IAR

AMARATULE

**ASTA S-A INTAMPLAT DEJA**

A CASTIGAT ODATA OPOZITIA SI AU FURAT SI MAI RAU DECAT AIA DE DINAINTEA LOR

oricat ai scrie tu, de fiecare data scrii o prostie si mai mare decat aia de dinainte, dar ai o placere deosebita sa acuzi, ca eu nu ma dau batut la un lucru care e simplu SI ABSOLUT CLAR!

success in viata, cu fetisul tau de a merge la vot cu tot!

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Romanii se trag din traci si ilarieni (Dacii sunt o ramura moarta a traciilor RIP in preajma aniilor 400AD )

| anonim_4396 explică (pentru ziftode):

Problema principala este ca puneti intrebarea gresita, inainte de a vorbi despre exterminare ar trebui s-a stabilit cine au fost Dacii astia
Se stie ca se trag din Traci, dar faza ca Dacia era nu stiu ce tara mare si veche sunt aberatii
In primul rand Dacia cand au venit Romanii era o uniune de mai multe triburi, Uniune care era relativ noua 168BC este data fondarii Daciei, dar aceasta uniune nu a fost de durata, Dacia pentru mare parte din intervalul asta de timp era un mic stat din sudul Transilvaniei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi fost cuceriti de alte popoare.
Dar Dacii nu mai exista de aproape 2milenii (1600 de ani sa fim mai exacti)

| EvilMayDie64 a răspuns:

Ce legatura are cucerirea Daciei de Imperiul Roman cu situatia politica actuala? laughing Romania a ajuns cum e in prezent din cauza faptului ca a fost lasata sa cada in zona de influenta sovietica si a devenit in scurt timp un stat comunist. Dupa jumate de secol sub comunisti, romanii fiind dintodeauna un popor complacent, mentalitatea impusa de acesti tovarasi inca ramane in constiinta colectiva ca un tatuaj, si astfel am ajuns la aceasta guvernare a PSD.

| theforceofgood a răspuns:

Cum poți să zici că dacii erau țiganii? Înseamnă că habar nu ai istorie.
Limba dacă e o limbă care se înrudea cu limba slavă veche, unele femei având numele de Natasha, Elsa etx, poporul dac trăgându-se din aceaşi rădăcină cu slavii şi cu foştele popoare de au colonizat Anglia. Romanii au fost impresionați de frumusețea femeilor dace, mulții se căsătoreau cu ele, iar foarte mulți romanii se stabileau aici, mai ales militarii după terminarea stagiului militar.
Poporul dac a fost printre primele popoare europene, fiiind chiar nucleul, inima civilizației europene, fapt care este confirmat şi de numeroasele descoperiri arheologice, fiind unele dintre cele mai vechi din europa plus picturile rupeste din pesteri ( unii chiar au încercat şi fură aceste picturi din pesteri)
Se tot încearcă o distrugere şi ascundere a adevărurilor arheologice de către interesele străine prin defirmarea istoriei. De ce crezi că în ultimele zeci de ani descoperirile arheologice sunt asa de absente față de acum 100 de ani, pentru ca interesele straine vor sa ne denigreze pentru a nu le lua imaginea şi să pară ei cei mai tari.

| ziftode a răspuns (pentru theforceofgood):

Alta istorie oficiala pur RROMINEASCA si fara nici o legatura cu adevarul, evident ca Dacii din care ne tragem erau aia, aia si ailalta, asa de FUMOS

in realitate, tracii din care faceau parte si dacii erau complet diferiti de idealizarea pe care o delirezi tu

https://en.wikipedia.org/wiki/Thracians

The Thracians were a group of Indo-European tribes inhabiting a large area in Eastern and Southeastern Europe.[1] They spoke the Thracian language – a scarcely attested branch of the Indo-European language family. The study of Thracians and Thracian culture is known as Thracology.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dacians

The Dacians were a Thracian people who were the ancient inhabitants of the cultural region of Dacia, located in the area near the Carpathian Mountains and west of the Black Sea. This area includes the present-day countries of Romania and Moldova, as well as parts of Ukraine,[7] Eastern Serbia, Northern Bulgaria, Slovakia,[8] Hungary and Southern Poland.[7] The Dacians spoke the Dacian language, a sub-group of Thracian

daca sunt roman nu inseamna ca o sa acept "adevarul" oficial rrominesc, asa, cum faci tu, ci o sa verfic mai intai!

MAI BINE TE LASI DE SPORTUL ASTA

| theforceofgood a răspuns:

Cel care nu stie istorie esti tu, cum poți să-i faci pe daci țigani asta-i bună.
Dacă este să o luăm cu migrația aşa toată popoarele europei au emigrat din africa, adoi din asia in europa pentru că toți albii se trag din negri. Dar tu ce faci aici este să denigrezi poporul român -SĂ-ȚI FIE RUŞINE! Felul cum o pui este o jignire gravă, nu meriți să trăiesti în țara asta, oare de ce nu te duci în altă țară dacă nu-ți convine de români? Niciun patriot nu-şi vorbeste despre popor asa.

| penus a răspuns:

Ce s-a intamplat si cu restul tarilor din estul europei care nu au fost cucerite de romani