| anonim4536 a întrebat:

Daca dau Bacul si il il iau si nu am timp sa astept rezultatele si diploma
fiind ca trebuie sa ma intorc repede in strainatate la munca
Poate mama sa imi scoata diploma de bac de la liceu in caz ca nu sunt in tara? sau trebuie scoasa personal?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai in baza unei procuri speciale, autentificate de un notar public, prin care o imputernicesti expres sa-ti ridice actele de studii, conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, citez:
"ART. 10
  (1) Actele de studii se eliberează de către unităţile de învăţământ acreditate la care titularii au promovat ultimul an de studiu.
  (2) Actele de studii se eliberează, de regulă, titularilor, care semnează pe actul original şi pe matcă (cotor).
  (3) Un act de studii dintr-un carnet cu matcă (cotor) şi matca în cauză sunt completate identic, matca rămânând în arhiva instituţiei, cu termen 100 ani.
  (4) În situaţii excepţionale - persoane grav bolnave, netransportabile, absente din ţară - actele de studii se eliberează persoanelor împuternicite, pe bază de procură autentificată de notariat/consulat.
  (5) În cazul elevilor sub 16 ani, actele de studii pot fi eliberate părinţilor/reprezentanţilor legali, fără a fi necesară procura prevăzută la alin. (4).
  (6) Împuternicitul semnează pentru primire, în clar, în Registrul unic de evidenţă a formularelor actelor de studii şi pe cotorul/matca actului de studii eliberat, dar nu şi pe formularul original al actul de studii eliberat. În Registrul unic de evidenţă a formularelor actelor de studii, la rubrica "menţiuni", se trec: numele, prenumele şi calitatea împuternicitului, precum şi datele de identitate ale acestuia."

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate DACA ii dai procura legala, facuta la un Notar public, ca sa te reprezinte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Diploma se scoate personal in baza buletinului si semnaturii tale, nimeni nu poate lua diploma in lipsa ta, este mai importanta diploma care o i ei odata in viață decat munca in strainatate, aia poate sa astepte.

| anonim4536 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deci Eu dau bacul si plec imediat in strainatate deoarece am nevoie sa lucrez toata vara sa imi strang vreo 4000 euro pentru facultate iar daca stau sa astept diploma pierd aproape jumatate din luna iulie si nu nu mai pot castiga bani De exemplu se daca bacul se da pe ultima proba pe 28 iunie si rezultatele pe 5 iulie iar diplomele dupa ce se rezolva cu contestatiliile deci in jur de 15 iulie eu practic pierd 17 zile in care pot castiga vreo 900 euro pentru facultate. Tocmai de accea ma duc in strainatate ca parinti ju isi permit sa ma intretina la facultate si eu vreau sa imi iau di masina. Inscrierea la facultate o pot face online nu e nevoie sa fiu in tara.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim4536):

Acum cînd este valul 3 de covid i ti arde de plecat i strainatate? Te joci cu focul treaba ta. În ce țara mergi? Si de unde stii ca nu vei sta in carantină acolo? Si poate i ei țeapă cu munca si vi acasa bolnav si fara bani, se întîmplă destule cazuri cand oamenii sunt păcaliti sa plece in strainatate la muncă pe bani frumosi, ajunsi acolo descopera ca sunt sclavi fara bani fara loc unde sa doarma fara mincare, deci au sperat degeaba.

| anonim4536 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e teapa deoarece veri mei sunt acolo si ma cheama si pe mine

| Catrice a răspuns:

Și semnează mami pe diplomă și se angajează ea cu dânsa, nu?hee hee

| mont a răspuns:

Poate însă doar cu procura.

| Gabryel85 a răspuns:

Poti sa-i lasi o procura, si atunci poate sa o scoata ea si sa ti-o trimita acolo.

| hellen18 a răspuns:

Asta depinde de liceul tău. Când am luat eu diploma erau doar profesorii mei cu toate hârțogăraiele. Întreabă la secretariat.