| Mixat a întrebat:

Daca de exemplu am 8.60 la limba romana, media va fi 9? Ce vreau sa punctez e faptul daca la materii media se rotunjeste sau ramane asa.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce medie este vorba, respectiv o medie semestriala sau media anuala.
Daca este vorba de media semestriala atunci aceasta se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului, deci media rezultata din calcul de 8, 60 se va rotunji la 9.
Daca este vorba de media anuala aceasta nu se rotunjeste, dar poate fi un numar intreg sau un numar cu 50 de sutimi.

1 răspuns:
| Meme10Memu a răspuns:

Trebuie sa fii de acord cu tot ce spune profesorul cu bune si rele si ai 10 pe linie.